Taková jiná elektrárna, která vyrobí o 30% více energie než tradiční soláry

Norský startup Over Easy oznámil první výsledky svého vertikálního bifaciálního střešního fotovoltaického systému, který využívá speciálně navržené solární panely. Podle generálního ředitele Trygveho Mongstada může být celkový roční energetický výtěžnost (tj. množství vyrobené elektřiny/1 kWp)  z této instalace až o 30 % vyšší než u běžných řešení na plochých střechách.

Zdroj: Over Solar

První testy

V roce 2022 vyrobil vertikální fotovoltaický systém od společnosti Over Easy 1 070 kWh na každý instalovaný kilowatt. Podle ředitele Mongstada by konvenčně instalovaný fotovoltaický systém v této lokalitě vyprodukoval přibližně 800 kWh na každý instalovaný kilowatt.

Společnost Over Easy testuje další  dvě vertikální fotovoltaické instalace o výkonu 5 kW s články typu HJT, které jsou v provozu od února a května 2022 v norském Oslu. Obě instalace za příslušné období vykazovaly měly o 30 % vyšší energetickou výtěžnost ve srovnání s konvenčními solárními instalacemi na plochých střechách skloněných pod úhlem 10 stupňů.

Jaké jsou parametry instalace?

V současné době společnost Over Easy ve svých demonstračních zařízeních používá články PERC s bifaciálností 77 % až 81 % nebo články HJT s bifaciálností 90 %.

„Míra pokrytí místa instalací je přibližně 50 %. Solární panely jsou vysoké přibližně 20 cm a rozestupy mezi řadami jsou 40 cm. Instalace byly umístěny na tmavé nebo světlejší šedé asfaltové střešní fólie,“ říká ředitel společnosti Mongstad.

Montážní systém se skládá ze solárních panelů v jednom předem smontovaném balení, což podle výrobce usnadňuje jejich instalaci. Každá taková jednotka má rozměry 160 cm x 151 cm x 35 cm a váží 24,5 kg. Rozestupy takových balíčků lze pozorovat na fotografii níže.

Výroba na podzim

Systém se rovněž vyznačuje vysokým krytím IP68 a 3,2 mm dvojitě tvrzeným sklem. Společnost při měření výkonu podpořil Norský institut energetických technologií (IFE), který sídlí ve Vestby nedaleko Osla.

Společnost Over Easy uvedla, že plánuje spolupracovat s výrobními partnery v Číně a Španělsku. Na podzim letošního roku hodlá zahájit výrobu solárních modulů ve větším měřítku. V současné době používá solární články dodávané nezveřejněnými výrobci v Asii.