Taková jiná elektrárna, která vyrobí o 30% více energie než tradiční soláry
První testy
V roce 2022 vyrobil vertikální fotovoltaický systém od společnosti Over Easy 1 070 kWh na každý instalovaný kilowatt. Podle ředitele Mongstada by konvenčně instalovaný fotovoltaický systém v této lokalitě vyprodukoval přibližně 800 kWh na každý instalovaný kilowatt.
Společnost Over Easy testuje další dvě vertikální fotovoltaické instalace o výkonu 5 kW s články typu HJT, které jsou v provozu od února a května 2022 v norském Oslu. Obě instalace za příslušné období vykazovaly měly o 30 % vyšší energetickou výtěžnost ve srovnání s konvenčními solárními instalacemi na plochých střechách skloněných pod úhlem 10 stupňů.
Jaké jsou parametry instalace?
V současné době společnost Over Easy ve svých demonstračních zařízeních používá články PERC s bifaciálností 77 % až 81 % nebo články HJT s bifaciálností 90 %.
„Míra pokrytí místa instalací je přibližně 50 %. Solární panely jsou vysoké přibližně 20 cm a rozestupy mezi řadami jsou 40 cm. Instalace byly umístěny na tmavé nebo světlejší šedé asfaltové střešní fólie,“ říká ředitel společnosti Mongstad.
Montážní systém se skládá ze solárních panelů v jednom předem smontovaném balení, což podle výrobce usnadňuje jejich instalaci. Každá taková jednotka má rozměry 160 cm x 151 cm x 35 cm a váží 24,5 kg. Rozestupy takových balíčků lze pozorovat na fotografii níže.
Výroba na podzim
Systém se rovněž vyznačuje vysokým krytím IP68 a 3,2 mm dvojitě tvrzeným sklem. Společnost při měření výkonu podpořil Norský institut energetických technologií (IFE), který sídlí ve Vestby nedaleko Osla.
Společnost Over Easy uvedla, že plánuje spolupracovat s výrobními partnery v Číně a Španělsku. Na podzim letošního roku hodlá zahájit výrobu solárních modulů ve větším měřítku. V současné době používá solární články dodávané nezveřejněnými výrobci v Asii.