Verdikt: V kauze solárního podvodu musí Zemek zaplatit miliony jako náhradu škody
Verdikt soudu
Dohoda, kterou loni v říjnu schválil Krajský soud v Brně, zahrnovala tři roky vězení s pětiletou podmínkou a zaplacení osmi milionů korun.
„Obě odvolání směřovala pouze do výroku o náhradě škody. Tento výrok vycházel z toho, že obžalovaný prohlásil, že skutek spáchal, uzavřel dohodu o vině a trestu se státní zástupkyní, kterou následně schválil soud prvního stupně. Výrok o náhradě škody, kterou učinil do svého rozhodnutí soud prvního stupně, vycházel právě z této uzavřené dohody,“ vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.
Zemek, jemuž hrozilo až deset let vězení, se loni na podzim dohodl ve své kauze se státní zástupkyní na trestu tři roky vězení s pětiletou podmínkou a zaplacení 8 milionů korun. Brněnský krajský soud, jenž tehdy dohodu stvrdil, k ní ještě přidal právě i náhradu škody. S tím nesouhlasil Zemek, ani Česká republika. Jejich odvolání však olomoucký soud zamítl.
Zemek byl obžalovaný z toho, že chtěl získat licenci na provoz své solární elektrárnu v Chomutově ještě předtím, než byla dokončená. Podle obžaloby podepsal nepravdivý předávající protokol.
Jedenašedesátiletý Zemek se v dohodě formálně doznal k tomu, že se dopustil podvodu a pokusu o podvod, když podepsal nepravdivý předávací protokol, který dokazoval dokončení elektrárny v prosinci 2010.
Konec soudního martyria
Obžaloba uvedla, že Zemkova solární elektrárna VT-Sun získala licenci 31. prosince 2010 v době, kdy nebyla dokončená, přičemž tak získala vyšší cenu za odběr. Podle obžaloby vznikla škoda přes 107 milionů korun. Původně byla v obžalobě uvedena škoda 89 milionů korun, tato suma byla bez DPH a solární daně.
Přijetím dohody o vině a trestu se Zemek během soudu přiznal k tomu, že se dopustil podvodu a pokusu o podvod, když podepsal nepravdivý předávací protokol i nepravdivou revizní zprávu dokazující dokončení elektrárny v prosinci 2010, přičemž ještě v lednu 2011 byly v elektrárně instalovány panely i další součástky.
Důvodem bylo to, že pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 platila garantovaná výkupní cena elektřiny dvanáct tisíc korun za megawatthodinu na dvacet let, od roku 2011 tato cena klesla na pět a půl tisíce korun za megawatthodinu.
„Po deseti letech soudního martyria, kdy se ukázalo, že soudy jsou schopny poslat do vězení i zcela nevinné lidi, kteří neporušili žádný zákon, a vyšší soudní instance tuto nespravedlnost nijak nenapraví, se rozhodl zachovat se až brutálně pragmaticky,“ reagoval tiskový mluvčí Zdeňka Zemka Miroslav Slaný.
Už dříve byli za solární podvody stejného typu odsouzeni k téměř 7 letům vězení Zemkovi synové Alexandr a Zdeněk.Zemek se od soudu delší dobu omlouval kvůli vážným zdravotním potížím. Jeho případ byl vyjmut z několika ostatních, které se už soudům podařilo vyřešit.