Verdikt ÚS: Pět let vězení v kauze solární elektrárny na Prostějovsku

Ústavní soud (ÚS) na konci listopadu zamítl stížnost Jaroslava Vlčka potrestaného za podíl na přípravě podvodu se solární elektrárnou v Držovicích u Prostějova. Vlček v kauze vystupoval jako investor. Podle verdiktu ÚS byl Vlčkovi vyměřen trest pět let vězení, jelikož ústavní soudci stížnost považovali za neopodstatněnou. Informoval o tom deník Právo.

Wikipedia


Podle soudu došlo v kauze Prostějovské elektrárny k padělání protokolu o reklamaci solárních panelů. Solární elektrárny tak získala od ERÚ licenci již v roce 2010, aniž by byla řádně dokončena. 

Zmírnění původního trestu
Obviněný investor Vlček prohlásil, že soudy hodnotily důkazy v rozporu s „prostou logikou věci“, škodu označil jen za hypotetickou. „Obecné soudy náležitě vyložily, na základě jakých skutečností (důkazů) dospěly k učiněným skutkovým a právním závěrům a též rozvedly svoji argumentaci ve vztahu k hodnocení jednotlivých důkazů,“ uvedli ústavní soudci.

V kauze padly i další tresty. Někdejší Vlčkův zaměstnanec Martin Dupal dostal čtyři roky, ústavní stížnost podle justičních databází nepodal. V případu stanul před soudem také šéf dodavatelské firmy Zdeněk Svoboda, i on dostal nepodmíněný trest.

Původně byla trojice odsouzena za pokus o podvod, podle staršího rozsudku Nejvyššího soudu ale jejich jednání mělo být kvalifikováno pouze jako příprava podvodu, což pak justice zohlednila při výměře trestu.

Pokud by se podvod podařil, za 20 let by podle státního zástupce vznikla škoda přes čtvrt miliardy korun. Vlček se u soudu dříve hájil tím, že byl jen investor a na stavbu si najal odborníky. Dupal tvrdil, že jen poslouchal Vlčkovy příkazy. Svoboda zase řekl, že licenci neřešil, prý to byla záležitost investora.

V kauze byli potrestáni také pracovník ERÚ Ladislav Žáček který navštívil 30. prosince 2010 Držovice a předběžnou kontrolu podle krajského soudu provedl „hrubě nedbale a povrchně“. Dostal podmínku. Pro pracovnici ERÚ Ilonu Florianovou, která licenci následně vydala, kauza po zmírňujícím zásahu Vrchního soudu v Olomouci skončila zákazem činnosti.