Verdikt soudu: Kvůli revizním zprávám padly tvrdé tresty za fotovoltaickou elektrárnu v Chomutově

Vrchní soud v Olomouci včera potrestal dva muže vězením za podvod s fotovoltaickou elektrárnou v Chomutově. Kvůli falešné revizní zprávě elektrárna podle obžaloby získala dvacetiletou licenci na prodej elektřiny v závěru roku 2010, což jí zajistilo zhruba o polovinu vyšší výkupní cenu, než by byla v roce 2011. Podle vyjádření žalobce ale nebyla včas dostavěná. Případ obou právnických osob, FVE AREA SUN a FVE SUN VIK 2, vrátil soud zpět na krajský soud.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Podmíněné tresty pro revizního technika

 

Podle obžaloby se podvodné získání licencí týkalo dvou solárních elektráren v Chomutově, a to firem FVE AREA SUN a FVE SUN VIK 2. U jedné by podle žalobce mohla vzniknout za 20 let škoda přes 200 milionů, druhá způsobila za pět let škodu asi 80 milionů korun.

 

Ve vypracované revizní zprávě revizní technik Antonín Kalaš a Jaroslav Bruna uvedli nepravdivé údaje o tom, že jsou v pořádku na elektrárně nainstalované solární panely, přestože nebyly nainstalované tisíce panelů. Bruna dříve u soudu uvedl, že revizi neprovedl a zprávy vystavil omylem. Přiznal, že v době vydání revizních zpráv v listopadu 2010 nebyly elektrárny hotové. „Bylo mi ale řečeno, že do konce roku budou dodělané,“ uvedl Bruna.

 

Za podvod s fotovoltaickou elektrárnou v Chomutově si revizní technik Antonín Kalaš z dodavatelské společnosti definitivně odpyká pětiletý trest. Podle obžaloby podepsal protokoly k elektrárnám jako podklady pro Energetický regulační úřad, přestože podle žalobce věděl, že nebyly hotové panely ani kabeláž. Vrchní soud však muži zrušil propadnutí části majetku.

 

Ve svém rozsudku Vrchní soud stanovil pětiletý trest na spodní hranici trestní sazby je podle soudce na místě i s ohledem na to, že jde o hlavního pachatele. Kalašovi krajský soud původně uložil i propadnutí části majetku, podle vrchního soudu jde však o společné jmění manželů.

 

Další soudní řízení

 

Podle obžaloby se podvodné získání licencí týkalo dvou solárních elektráren v Chomutově, a to firem FVE AREA SUN a FVE SUN VIK 2. Krajský soud prvně jmenovanou firmu viny zprostil, druhou potrestal zákazem činnosti na deset let. Odvolací soud případ obou z nich vrátil kvůli doplnění důkazů zpět na krajský soud.

 

Soudy se už v minulosti zabývaly několika případy podvodného získání licenci u solárních elektráren. Některým licenci zrušil. Několik lidí spojených s podvody dostalo tresty, některé soudy zprostily obžaloby.