Verdikt: Miliardář Zemek přiznal solární podvod a dohodl se na trestu

Krajský soud v Brně minulý týden schválil dohodu o vině a trestu, kterou se státní zástupkyní uzavřel Zdeněk Zemek starší v případu solárního podvodu v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Podle verdiktu soudu Zemek dostane trest, který zahrnuje tři roky vězení s pětiletou podmínkou a zaplacení osmi milionů korun.

Zdroj: Wikipedia

Konec soudního martyria

Obžaloba uvedla, že Zemkova solární elektrárna VT-Sun získala licenci 31. prosince 2010 v době, kdy nebyla dokončená, přičemž tak získala vyšší cenu za odběr. Podle obžaloby vznikla škoda přes 107 milionů korun. Původně byla v obžalobě uvedena škoda 89 milionů korun, tato suma byla bez DPH a solární daně.

Přijetím dohody o vině a trestu se Zemek během soudu přiznal k tomu, že se dopustil podvodu a pokusu o podvod, když podepsal nepravdivý předávací protokol i nepravdivou revizní zprávu dokazující dokončení elektrárny v prosinci 2010, přičemž ještě v lednu 2011 byly v elektrárně instalovány panely i další součástky. Důvodem bylo to, že pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 platila garantovaná výkupní cena elektřiny dvanáct tisíc korun za megawatthodinu na dvacet let, od roku 2011 tato cena klesla na pět a půl tisíce korun za megawatthodinu.

Kromě podmíněného trestu a pokuty soud k rozhodnutí připojil ještě náhradu škody 18,6 milionu korun, které musí Zemek zaplatit České republice. Proti tomuto doplnění k dohodě se Zemek může odvolat, ponechal si ale osmidenní lhůtu na rozmyšlenou.

„Po deseti letech soudního martyria, kdy se ukázalo, že soudy jsou schopny poslat do vězení i zcela nevinné lidi, kteří neporušili žádný zákon, a vyšší soudní instance tuto nespravedlnost nijak nenapraví, se rozhodl zachovat se až brutálně pragmaticky,“ reagoval tiskový mluvčí Zdeňka Zemka Miroslav Slaný.

„Představa, že by šel do vězení, byť třeba na krátkou dobu, než by se s nejistým výsledkem podařilo zjednat nápravu, v jeho věku a s ohledem na jeho zdravotní stav, by mohla skončit pro něj až fatálně. V marném boji nakonec sklonil hlavu a pragmaticky vyhandloval ukončení nekonečného zbytečného boje s nespravedlností. Tímto je napsána definitivní tečka za touto tragikomickou kauzou,“ dodal Slaný.

Soud zohlednil věk i zdravotní stav obžalovaného

Předseda senátu Petr Jirsa v odůvodnění konstatoval, že soud vzal v potaz dobu, která od spáchání podvodu uplynula, Zemkův věk i zdravotní stav a to, že kromě projednávaného podvodu jde o slušného člověka.

Zemkovi hrozilo pět až deset let vězení. Zemek opakovaně v kauze tvrdil, že je nevinen a že chomutovské elektrárny byly dokončené a všechny potřebné doklady pravdivé.

Svůj nárok na finanční kompenzaci u soudu uplatňovaly kromě České republiky zastupované Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových i firmy OTE a ČEZ prodej. Soud rozhodl, že společnost OTE je pouze prostředníkem vyplácení podpory, a nemůže tak uplatnit nárok na náhradu škody, společnost ČEZ prodej sice škodu utrpěla, rozhoduje se o ní ale už ve správním řízení u Energetického regulačního úřadu, proto nemůže svůj nárok uplatnit zároveň v trestním řízení.

Soud už dříve poslal do vězení Zemkovy syny Alexandra a Zdeňka v případu solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun. Podle verdiktu neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv, přičemž získali výhodnější výkupní cenu za solární elektřinu.