Velký souboj: Překompenzace POZE, akumulace, aukce a energošmejdi. O všem se rozhodne ve středu 14. července

Včera se poslanci na své řádné schůzi neshodli na zařazení novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie do programu v tomto týdnu. Obě novely budou tak projednány až ve středu 14. července.

Zdroj: Wikipedia


Přesun jednání

Původně se měly obě energetické novely projednávat již ve středu 7.července. K tomu ale nedošlo, jelikož poslanci tento návrh včera neakceptovali.

Blok ministerstva průmyslu a obchodu věnovaný energetice v rámci třetího čtení obou novel bude projednáván jako první bod jednání sněmovny ve středu 14 července. Tento návrh včera sněmovna schválila.

Co přináší novela zákona o POZE?

V připravované novele zákona o podporovaných zdrojích (dále jen „NZPOZE“) se nově počítá s pořádáním tzv. aukcí – soutěžních nabídkových řízení. Jejich cílem má být minimalizace nákladů na podporu využití energie z obnovitelných zdrojů. Aukce se mají týkat především středních a větších zdrojů s instalovaným výkonem 1 MW a víc. Na poslední chvíli se Hospodářský výbor sněmovny shodl na podpořep solárních elektráren do aukčních soutěží o provozní podporu.

Po jednání hospodářského výboru se zdá pravděpodobné zavedení intervalu vnitřních výnosových procent investic (IRR) 8,4 až 10,6 %, který má nově podporu i Ministerstva průmyslu a obchodu. Výše vnitřního výnosového procenta úzce souvisí s tím, zda bude daný sektor shledán jako překompenzovaný a zda pro něj budou zavedena opatření k zajištění přiměřenosti podpory.

Návrh na  8,4 % limit pro solární elektrárny odmítají zástupci investorů. Pro ně je nepřijetí NZPOZE lepší variantou než opatření, než riziko přezkumu překompenazace dle aktuálního návrhu ve sněmovně.

Souboj o bateriová úložiště

Dalším poměrně důležitým energetickým zákonem, který poslanci ve středu 14. července projednají ve třetím čtením, je novela energetického zákona (NEZ).  Hlavním cílem NEZ je potlačit nekalé aktivity tzv. energetických šmejdů, kteří parazitují na konečných odběratelem elektřiny.

Do NEZ se podařilo vložit i přílepek poslanci Jurečkovi (KDU-ČSL), který zavádí legislativní rámec pro akumulaci elektrické energie. Zatímco ve světě přibývá velkým tempem,  v Česku ale jejich rozvoj vázne kvůli chybějící legislativě. Změnit by to mohl návrh k novele energetického zákona, která má primárně řešit problém takzvaných energošmejdů.

Licence pro provozovatele BESS hodlá do NEZ do zákona zakotvit šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Je to jeden z naprosto klíčových návrhů pro to, aby se tady mohly rozumně rozvíjet obnovitelné zdroje. Pokud budeme odpojovat uhelné elektrárny a budeme růst z hlediska té instalace výkonu fotovoltaických panelů, tak budeme potřebovat tu síť lépe regulovat, lépe vyrovnávat. A mít ty bateriové systémy i lépe rozmístěné po tom území, abychom přenosovou soustavu nepřetěžovali,“ sdělil Jurečka.

Poslanci se ale na pravidlech pro BESS neshodnou. Podle některých poslanců se má problematika BESS řešit v rámci  zcela nového energetického zákona, který v příštích letech předloží ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Nejisté schválení

Obě novely – tj. NEZ i NZPOZE leží ve sněmovně již déle než rok. Jejich finální schválení v rámci třetího čtení může být velmi nejisté.

Rizikem je  velké množství pozměňovacích návrhů k oběma zákonům. Na schválení NZPOZE tlačí hlavně Teplárenské sdružení ČR, které se snaží prosadit zavedení finančních kompenzací za emisní povolenky. Schválení NEZ je motivováno hlavně potlačením fenoménu energošmejdů, což prosazuje Energetický regulační úřad a řada dalších vlivných asociací.

Navíc, značné množství sporných bodů v obou novelách nicméně nahrává tomu, že je vrátí senát k přepracování. V takovém případě roste riziko, že sněmovna nestihne novely schválit do říjnových voleb a že tedy „spadnou pod stůl“.

Další informace o obsahu NEZ naleznete v tisku 799/0 a o obsahu NZPOZE v tisku 870/0.