Velký souboj o akumulaci v Poslanecké sněmovně?

Ve středu poslanci na Hospodářském výboru sněmovny nepodpořili nový legislativní návrh na zakotvení akumulace v českém právu. Kvůli argumentům vlivné teplárenské lobby se tak zatím velkokapacitní baterie na akumulaci energie nedočkají potřebné licence k podnikání v tuzemsku.

Zdroj: C-Energy

Zdroj: C-Energy

Hrozba „baterkových baronů“

Velkokapacitní baterie pro ukládání energie (tzv. BESS) se velmi dynamicky rozvíjejí po celém světě. Jen v roce 2021 se má ve světě instalovat BESS o kapacitě přes 10 GW podle poradenské agentury IHS Markit.  V Česku se loni neinstaloval žádný BESS s tím, že jejich trh je omezen na 4 pilotní instalace v lokalitách: Tušimice, Planá nad Lužnicí , Mydlovary a Prakšice. Všechny české BESS fungují pouze v polotestovacím režimu –⁠ právě proto, že jim chybí samostatná licence na akumulaci.

BESS pomáhají stabilizaci elektrické sítě, snižují investice do výstavby nových vedení a také přispívají k optimalizaci spotřeby velkých odběratelů energie. V Česku však rozvoji BESS brání nedostatečná legislativa. Situaci má změnit nová legislativní úpravy v rámci novely energetického zákona (NEZ), který nyní projednává Poslanecká sněmovna.

Jenže navrhovaná změna v NEZ narazila na nepřející postoj poslanců hospodářského výboru. Podíl na tom má i vlivná teplárenská lobby, která hájí zájmy tradiční energetiky, jenž může provozovat BESS bez nutnosti licence.

Jednání hospodářského výboru se ve středu 17. února změnilo v bitevní pole, na kterém padaly i podpásové údery. Poslanec Leo Luzar (KSČM) s odkazem na informace od Teplárenského sdružení ČR varoval před „baterkovými barony“ a opakováním „solárního tunelu.

Poslanec Roman Kubíček (ANO), který společný nadstranický návrh podepsal, svou podporu stáhl s odůvodněním, že by se „nerad podílel na něčem, co připomíná solární boom.“ Také on prý procitl po rozhovoru se zástupci Teplárenského sdružení ČR. Na zvýšenou aktivitu zástupců teplárenské lobby Jiřího Feista a Martina Hájka v kuloárech sněmovny upozornili přítomní pozorovatelé ve sněmovně.

Co bude dál?

Hospodářský výbor se na pravidlech pro baterie neshodl. Hlavní předkladatel Marian Jurečka (KDU-ČSL) nakonec pozměňovací návrh stáhl, aby se mohl dopracovat pro druhé čtení předlohy.

O dalším postupu budou nyní dále poslanci jednat v rámci schvalování NEZ. Úprava komplexního návrhu musí proběhnout před druhým čtením ve sněmovně. Zdrženlivě se k poslanecké kreativitě postavilo ministerstvo průmyslu a obchodu zastoupené náměstkem René Nedělou. Náměstek upozornil na slabá místa obou návrhů.

„Ta obava tady opravdu je, aby se nějaké technologii, která určitě i dává smysl, nenastavily podmínky, které můžou způsobit například nekontrolovatelný boom a eventuálně poškodit celý trh,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla. 

Nejistota ohledně legislativního zakotvení BESS je špatnou zprávou pro investory. Baterie spojené s výrobnou elektřiny, jaká postavil ČEZ v areálu Elektrárny Tušimice nebo C-Energy Planá na Táborsku, mohou smysluplně fungovat již dnes.

V horší pozici se nacházejí společnosti E.ON Energie a Solar Global, které v roce 2017 a 2018 investovaly do samostatně stojících BESS. Právě tento segment BESS se u nás  nachází v legislativním vakuu, což s sebou nese riziko znehodnocení investice. Další české společnosti raději investují do této technologie v zemích, které na rozdíl od Česka stavějí k akumulaci energie vstřícněji.