Velkokapacitní baterie Tesla Megapack byly použity na největším projektu skladování energie v Británii

Ve Velké Británii byla zahájena výstavba největšího projektu v oblasti skladování energie za účelem posílení rozvoje obnovitelných zdrojů energie, a to zejména solárních a větrných elektráren. V jihovýchodní Anglii se na tomto projektu podílí developer Fotowatio Renewable Ventures (FRV).

Zdroj: Tesla

Největší baterie v Británii

V lokalitě Clay Tye v jihovýchodní Anglii probíhá instalace velkokapacitního bateriového systému skladování energie (BSSE) o výkonu 99 MW a kapacitě 198 MWh. Jedná se o největší komerční bateriové úložiště, jenž se má v zemi dokončit v tomto roce.

Developerská společnost FRV si pro tento projekt zvolila technologie lithium-iontových BSSE Tesla Megapack a také software Tesla Autobidder AI pro obchodování a řízení elektřiny v reálném čase.

Jedná se již o druhý projekt společnosti FRV ve Velké Británii poté, co firma nedávno dokončila své BSSE 34MW/68MWh v lokalitě Contego poblíž Burgess Hill v západním Sussexu v Anglii, které bylo uvedeno do provozu na počátku roku se systémem 28 baterií Tesla Megapack a softwarem Autobidder.

Rostoucí poptávka

Úložné systémy Tesla Megapack jsou speciálně navrženy pro použití v rozvodné síti. Díky maximální energetické kapacitě 3 MWh na jednotku a vestavěným obousměrným střídačům a pokročilým ovládacím prvkům jsou Megapacky ideální pro rozsáhlé projekty. Díky tomu se tyto obří baterie fakticky dokonale hodí pro potřeby skladování energie ve Velké Británii, kde je již instalováno velké množství obnovitelných zdrojů energie.

Poptávka po produktech společnosti Tesla pro skladování energie zůstává vysoká, což nedávno potvrdil zakladatel a CEO společnosti Elon Musk v hovoru k výsledkům společnosti za 2. čtvrtletí 2021. Podle Muska jsou BSSE Megapack vyprodány až do konce roku 2022.

“Stejně jako všechny interminentní zdroje energie jako jsou  solární a větrné elektrárny ze své povahy velmi volatilní a přerušované. Proto skutečně potřebují baterie, aby zajistily stabilní tok elektřiny. A když se podíváte na všechny energetické společnosti na světě, pak většina z nich využívá OZE, což sebou přináší obří potřebu BSSE. Pro pokrytí této potřeby v dlouhodobém horizontu bude muset Tesla a další výrobci vyrábět alespoň 1 000 GWh baterií ročně,” řekl Musk.