Velká baterie = malý účet za elektřinu
Jak to u něj doma vypadá?
Prozradil nám, že ho k tomu přivedl jeho tehdejší kolega, který si první fotovoltaickou elektrárnu postavil před 15 lety a dodnes ji s určitými obměnami provozuje. Jan L. se jím inspiroval a v roce 2011 postavil ostrovní FVE s výkonem 3,5 kWp. Minulý rok na ní provedl rekonstrukci. Vyměnil 15 panelů 235 Wp za 18 panelů 550 Wp.
Dnes má tedy FVE o výkonu 9,9 kWp, kterou připojil i do sítě, kam posílá přetoky. FVE využívá na domku, který obývají především o víkendu. Přesto, že se nejedná o trvalé bydlení, má dům dle jeho slov celkem velkou spotřebu a to kvůli neustále zapnutým mrazničkám s poklady ze zahrady. A jak se takový domek vytápí?
„Od roku 2015 jsme po rekonstrukci domu vyřadili topení plynem a přešli na elektřinu i topení krbovými kamny s rozvodem tepla vodou i vzduchem s rekuperací. Máme také provedenou přípravu na tepelné čerpadlo s akumulací cca 700 l vody v zásobnících,“ říká Jan.
„Zkušenost z minulého konce roku nám ukázala, že lze vytápět trochu zateplený objekt přímým ohřevem vody v době nízkého tarifu při téměř nulových cenách na spotu. Bohužel od nového roku přibyly poplatky OZE a také nízký tarif zvýšil cenu o 146 % z 0,18 na 0,46 Kč/kWh. Tato skutečnost podstatně zasáhla do našeho plánování na další období.“
Jan má na domku kromě FVE také bateriové úložiště o kapacitě zhruba 50 kWh. Má spočítáno, že za jeden den domek spotřebuje 12 kWh, pokud není obývaný. O víkendu, kdy domek jeho obyvatelé obývají, je to mezi 18 a 22 kWh.
Přechod na spot od roku 2023
Na spot přešel Jan na podzim 2023 s tím, že je klientem společnosti DeltaGreen. Nejprve s výrobou a záhy i se spotřebou.
„Plánujeme výrobu prozatím ručně s pomocí aplikace Home Assistant vždy kolem 13. hodiny na další den. Během dne pak případně podle výroby děláme korekci dodávek tak, aby v akumulaci zbyla energie na noc, případně na další den ráno, pokud je lepší cena. Počítáme s nasazením pomocí PLC, který by optimalizaci řešil, ale zatím sbíráme zkušenosti a data sledováním situací, ke kterým dochází, a pozdě ji/je dáme posoudit nějaké umělé inteligenci.“
Jan hezky poznamenal, že ruční plánování i sledování cen na spotu i stavu domácnosti sice zabere několik minut času, ale zároveň to umožní relaxaci a odpočinek od běžného pracovního procesu.
Zeptali jsme se ho také na to, jak přistupuje k využívání baterie. Zda ji spíše šetří nebo se jí snaží využívat co nejvíce.
„Z hlediska akumulace v baterii máme zkušenost, že použitím dostatečně velké kapacity, která umožní se pohybovat při nabíjení a vybíjení v rozmezí do 0,2 C v lineární oblasti grafu nabíjení a vybíjení (cca 70% SOC) ani po více než 10 letech nepozorujeme výrazné snížení kapacity. Je pravda, že při uložení cca 7 MWh do akumulátorů s kapacitou 50 kWh nám vykonají akumulátory cca 140 cyklů za rok. Při předpokládané životnosti 5000 cyklů je předpokládaná životnost potom více než 35 let. Postupným paralelním doplňováním akumulace pak dochází k vyššímu zatížení nových akumulátorů a nepřetěžování těch starších. Tato skutečnost je výhodou při používání nízkonapěťové akumulace 48V s BMS a výkonným aktivním balancovacím systémem.“
Že Jan ví, co dělá, dokazuje také fakt, že v květnu našel na vyúčtování cenovku -0,26Kč/kWh a pravidelně se zařazuje mezi zákazníky společnosti Delta Green s nejnižší cenou za 1 kWh.