Veletrh v rouškách: Nástup éry 800 Wp panelů, BIPV a akumulace energie

Ve dnech 10-12. srpna proběhl v Číně pod názvem SNEC největší světový věnovaný fotovoltaice, akumulace a obnovitelných zdrojů energie. Kvůli pandemii koronaviru byl letos SNEC přesunut z května na léto. Všichni účastnící museli nosit roušky, přesto byla účast vysoká, jak vidíte na výše uvedené fotografii.

Zdroj: Sungrow

Zdroj: Sungrow

Nástup éry 800 Wp panelů

Na veletrhu SNEC se prezentovali jako tradičně všichni přední světoví výrobci a distributoři fotovoltaických komponentů a systémů skladování energie. Letos SNEC jasně demonstroval obrovský pokrok v nových technologiích.

Největší zájem sklidili 3 přední světoví výrobci panelů, kteří představili novou generaci vysoce výkonných panelů (800 Wp- JA Solar, 780 Wp- Tongwei, 660 Wp- Trina Solar). Panel s nejvyšší výkonnosti řady JumboBlue od společnosti JA  Solar o rekordním výkonu 800 Wpsi můžete prohlédnout na níže uvedené fotce.

Více než 20 světových výrobců již nyní nabízí vysoce výkonné panely nad 500 Wp na bázi článků s účinnosti v rozmezí 21-24 %. Jedná se o obrovský pokrok, neboť většina výrobců v roce 2019 na SNEC prezentovala panely o výkonu cca 400 – 500 Wp.

Hitem se stává BIPV

Dalším „trhákem“ letošního veletrhu SNEC se staly integrované panely do střešních pláštů a krytin (tzv.BIPV). Oproti roku 2019 letos na SNEC celá řada předních světových výrobců panelů uvádí na trh cenově dostupná a vysoce kvalitní BIPV řešení, které mají pěkný estetický vzhled a vysokou účinnost.

Svůj „debut“ na trh BIPV oznámil letos na SNEC světový lídr ve výrobě solárních panelů LONGI Solar. Pod názvem LONGi Roof společnost na trh uvádí sérií různě barevných fotovoltaických panelů s vysokou účinností. Jejich vzhled si můžete prohlédnout na níže uvedeném obrázku.

Důraz na akumulaci a decentralizaci

Řada světových výrobců střídačů a panelů nyní reaguje na nový trend rozvoje fotovoltaiky pro vlastní spotřebu, kde je nezbytným prvkem akumulace vyrobené energie. Proto například přední světový výrobce střídačů Sungrow letos na SNEC představil novou řadu domácích a korporátních LiFePO akumulátorů – viz obrázek níže.

Podobně například SOLAX Power na SNEC letos představil ucelenou řadu střídačů v kombinaci s domácími bateriemi. Další hlavní světoví výrobci střídačů a panelů jako Huawei nebo Q-Cells chystají v blízké době podobná řešení.