Vědcům ze Singapuru se podařilo vyrobit solární energii ze stínu

Vědci ze Singapurské národní univerzity dokázali vyrobit unikátní zařízení, které nazvali „Shadow-effect energy generator “. Jedná se o inovativní verzi solárních panelů, které pro výrobu elektřiny nepotřebují sluneční osvit.

Zdroj: Royal Society of Chemistry

Zdroj: Royal Society of Chemistry

 

První prototyp

 

Shadow-effect energy generator (SEG) čerpá energii ze tmy a přesněji z rozdílů na panelech mezi osvětlenou a temnou stranou. Podle prvních ohlasů jde o fascinující záležitost, která by mohla vést k výrobě elektřiny v pokojových podmínkách.

 

Podle sdělení singapurských vědců SEG využívá k produkci elektřiny kontrast mezi světlem a stínem. SEG funguje díky speciálnímu materiálu, ze kterého byly panely postaveny, poněkud podobné solární buňce.  Tvoří ho soustava tenkých plátků zlata na křemíkovém podkladu, které jsou umístěné na ohebném polymeru.

 

Podle singapurských vědců je stínový generátor levnější než typický solární článek a generuje tolik energie, že by to stačilo na provoz mobilních zařízení. Prozatím byla vytvořena laboratorní verze tohoto řešení a energie získaná tímto způsobem je stále příliš malá na to, aby se tato technologie v krátkodobém horizontu stala široce využívanou.

Princip fungování

Když se část dotyčného zařízení nachází na světle a část ve stínu, elektrony proudí přes zlatý povlak ze světlých do tmavých oblastí. A právě zachycení tohoto toku generuje elektřinu.

 

„SEG  v takovýchto podmínkách generuje elektřinu dvakrát efektivnější než konvenční solární články. Můžeme tak sklízet energii kdekoliv na Zemi, nejen v otevřených prostorech,“ konstatoval materiálový vědec Swee Ching Tan z National University of Singapore. 

 

Přesto jsou vědci ze Singapuru optimističtí a říkají, že v budoucnosti bude výroba čisté energie „ze stínů“ zcela přirozená. Díky tomu můžeme vyrábět energii kdekoli na Zemi, nejen na otevřených prostranstvích.

 

Podle vědců může být SEG použit jako součást tzv. „wearables“, nebo-li nositelné elektroniky. Jedná se například o malá elektronická zařízení, která nosíme celý den u sebe, jako například chytré hodinky. Výhodou SEG je i to, že může fungovat jako jednoduchý detektor pohybu. To by bylo možné využít pro chytrá domácí zařízení i další aplikace.