Vědci z Oxfordu: Přechod na obnovitelné zdroje do roku 2050 může ušetřit biliony korun

Rychlý odklon od fosilních paliv je nejen možný, ale bude i přínosem pro světovou ekonomiku. Vyplývá to z nové studie Oxfordské univerzity, která byla zveřejněné v časopise Joule.

 Zdroj: Amper Holding

3 bilionů úspor a další výhody

Pokud by se přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) uskutečnil do roku 2050, mohl by světu ušetřit až 12 miliard dolarů (přibližně 2,9 bilionů korun). Přechod na OZE  byl dlouho považován za nákladnou záležitost. To často odrazovalo vlády při stanovování plánů, které by snížily závislost na fosilních palivech.

Podle studie oxfordských vědců se očekává, že přechod na dekarbonizovaný energetický systém kolem roku 2050 ušetří světu nejméně 12 bilionů dolarů (294 bilionů korun) ve srovnání s pokračováním naší současné úrovně využívání fosilních paliv.

Výzkum ukazuje oboustranně výhodný scénář, v němž rychlý přechod na čistou energii vede k nižším nákladům na energetický systém než systém fosilních paliv a zároveň poskytuje více energie globální ekonomice a rozšiřuje přístup k energii pro více lidí po celém světě.

Ceny zelené energie klesají

Podle autorů studie se ceny OZE nyní dostávají na stejnou úroveň jako ceny energií vyráběných z fosilních paliv, nebo dokonce klesají pod ně. V této souvislosti je nutné odpovědět si na otázku, zda není třeba urychlit přechod na čistší energie. Vědci z oxfordské univerzity prozkoumali historické údaje o cenách a zjistili, že odpověď zní jednoznačně ano.

Vědci jsou přesvědčeni, že rychlý přechod na obnovitelné zdroje není nákladný. „Existuje rozšířená mylná představa, že přechod na čistou, zelenou energii bude bolestivý, nákladný a bude pro nás všechny znamenat oběti – ale to je prostě špatně,“ řekl Doyne Farmer, profesor Institutu pro nové ekonomické myšlení na Oxfordské univerzitě, který studii vedl.

Scénář studie „Rychlý přechod“ ukazuje realistickou možnou budoucnost energetického systému bez fosilních paliv kolem roku 2050, který poskytne o 55% více energetických služeb na celém světě než dnes, a to posílením solárních, větrných, baterií, elektrických vozidel a čistých paliv, jako je zelený vodík (vyrobený z obnovitelné elektřiny).

Úplné nahrazení fosilních paliv čistou energií do roku 2050 nám ušetří biliony, je přesvědčen profesor Doyne Farmer.

Není důvod váhat

Odborníci z Oxfordu ve své studii vycházeli z historických cen fosilních paliv a obnovitelných zdrojů a následného modelování budoucího vývoje cen za energie.

Údaje pro fosilní paliva sahají od roku 2020 na více než 100 let zpět a ukazují, že po zohlednění inflace a kolísání cen na trhu, se jejich cena příliš nezměnila. Naopak u obnovitelných zdrojů statistiky ukázaly, že náklady na solární a větrnou energii klesaly, a to téměř o 10 procent ročně. Důvodem je neustálé zdokonalování technologií.

„Náš nejnovější výzkum ukazuje, že rozšiřování klíčových zelených technologií bude i nadále snižovat jejich náklady. Čím rychleji budeme postupovat, tím více ušetříme,“ myslí si vědci.

Studie ukázala, že náklady na klíčové skladovací technologie, jako jsou baterie a elektrolýza vodíku, pravděpodobně také dramaticky klesnou. Náklady na jadernou energii se přitom v posledních pěti desetiletích soustavně zvyšovaly, takže je vysoce nepravděpodobné, že by byla nákladově konkurenceschopná s klesajícími náklady na obnovitelné zdroje a skladování.