Vědci z Brna zkoumají možnosti recyklace solárních panelů
Recyklace solárních panelů je povinná
Solární panely se recyklují povinně. Součástí jejich kupní ceny je také poplatek za recyklaci. Panely lze odnést do kteréhokoliv sběrného dvora, kde je bezplatně přijmou a nechají odvézt specializovanou společností.
V jejich skladech ale fotovoltaických panelů přibývá – podle dat firmy recyklační firmy VIA ALTA je jich aktuálně v České republice potřeba zlikvidovat 3–4 tuny denně. Chemici z CMV VUT dostali proto od této firmy za úkol vymyslet užitný vzor technologie, která umožní zpracovat tuny odpadu ekologicky a rentabilně.
Jak recyklovat wafery?
„Výrobní společnosti zpravidla tvrdí, že jejich solární panely jsou perfektně recyklovatelné. A není to pravda. Panely se recyklují přibližně z 90 %, jak požaduje legislativa – odstraní se masivní sklo a hliníkový rám, který konstrukci drží pohromadě. Zůstává ale menší vodivá část zvaná wafer zatavená v polymeru. Obsahuje stříbro a další zajímavé kovy,“ vysvětluje vedoucí projektu Jaromír Wasserbauer z Laboratoře kovů a koroze CMV.
Jak si poradit s wafery? Právě to je oříšek. Spalování je ekologická katastrofa, proto se brněnští výzkumníci zaměřili na chemickou separaci jednotlivých kovů. Tu již dříve použili na separaci zlata z mobilních telefonů. To se ale ukázalo jako pomalé a drahé: „Stříbro je několikanásobně levnější než zlato a soláry ho obsahují jen špetku, což recyklační technologii zpětně nezaplatí,“ vypočítává Březina slepé uličky, kterými během projektu prošli.
Hliníkové puky se upotřebí ve slévárenství
Nakonec se výzkumníci rozhodli pro opačnou strategii – kovy z materiálu neseparovat, ale k rozdrcenému waferu přidat špony vzniklé obráběním hliníku. Výsledkem byly dva typy odpadů v podobě hliníkových puků, které je možné používat ve slévárenské výrobě.
„Uvědomili jsme si, že všechny kovy obsažené ve waferech, se dají použít k vylepšení vlastností hliníkových slitin. Slévárenské firmy roztaví puky ve správném poměru s hliníkem a mohou vyrábět,“ uzavírá Wasserbauer.
Z kusu vysloužilého solárního panelu tak vznikne třeba nový blok motoru či převodovky. Aktuálně se výzkumníci z CMV chtějí zabývat recyklačními technologiemi i pro další typy solárních panelů. Nové solární panely sice už neobsahují stříbro, ale celou paletu jiných zajímavých prvků – například měď, indium, galium, selen, síru, zinek či kadmium.