Vědci v USA testují prototyp plně transparentního solárního okna

Američtí výzkumníci ze společnosti Ubigq pracují na vývoji prototypu zcela průhledného fotovoltaického okna s využitím technologie kvantových teček (Qauntum Dots). Jedná se o unikátní technologii, která přesměruje dopadající světlo do rámu okna, kde je pak solárními články přeměněno na elektřinu.

Zdroj: Nanosys

Zdroj: Nanosys

Testy v USA a Holandsku

Americká společnost Ubiqd minulý měsíc oznámila, že vyvinula zcela průhledné solární okno. Jeho konverzní účinnost při výrobě solární energie je 3,6 procenta. Výrobce používá velmi specializovanou technologii.

První testy nové vyvinula zcela průhledných fotovoltaických oken probíhají v USA a Holandsku. Na rozdíl od tradičních solárních oken Ubigqd umísťuje solární články pouze v rámech oken, které jsou k nerozeznání od běžného skla.

Unikátní technologie

K získávání sluneční energie používají solární okna společnolsti Ubiqd kvantové tečky –⁠ malé částice, které umí pracovat se světlem. Díky malým rozměrům (asi 10 000× menší než lidský vlas), slušné účinnosti a nastavitelné fotoluminiscenci v široké škále barev je tento materiál ideální k výše popsanému použití na mrakodrapech.

Tato technologie je založena na skutečnosti, že extrémně malé nanočástice – tzv. kvantové tečky, které byly laminovány mezi skleněnými tabulemi – zesilují dopadající sluneční světlo, a tím umožňují, aby do místnosti pronikalo více světla. Tato technologie se používá hlavně ve sklenících.

Kvantové tečky však nepřenášejí zesílené sluneční světlo do vnitřku budovy, ale spíše do rámu okna. Zde jsou umístěny solární články, které vyrábějí elektřinu z odraženého slunečního světla. Aby bylo okno průhledné, je přesměrována pouze malá část slunečního světla.

Fotovoltaické skleníky

V květnu roku 2020 pak uzavřela společnost UbiQD partnerství s výrobcem kvantových teček Nanosys. Společně se snaží o výrobu luminiscenční skleníkové fólie UbiGro.

Ta je instalovaná nad rostlinami ve skleníku a pomáhá jim získávat více energie ze slunečního záření. Využívá k tomu fluorescenci a díky této metodě se tvoří optimální světelné spektrum pro plodiny.

První výsledky testování využití kvantových teček na fóliích ve sklenících v USA a Evropě přineslo vyšší energetickou produkci, než se očekávalo. Pozitivně také působilo na produkci rostlin, která stoupla až o 20 % v případě rajčat.