Ve Vídni vyroste občanská solární elektrárna na místním hřbitově

Již deset let se ve Vídni staví tzv. občanské solární elektrárny, v kterých si lidé mohou koupit atraktivní podíly. Na jaře vídeňská energetická společnost Wien Energie uvede do provozu další, nyní již devětadvacátou, a to na vídeňském Centrálním hřbitově, kde je pochován např. Beethoven, Brahms nebo Schubert.

Zdroj: Belectric

Investiční možnost pro občany Vídně

Největší rakouský dodavatel energie Wien Energie na jaře spustí na vídeňském Centrálním hřbitově novou fotovoltaickou elektrárnu. Svým výkonem 1,4 MW se zařadí na třetí místo největších fotovoltaických elektráren ve Vídni. Energii bude dodávat do 570 domácností. Ty se kromě dodávané energie mohou těšit i na investiční možnosti, které jim občanské solární elektrárny nabízejí.

Ve Vídni a Dolním Rakousku existuje již 28 občanských solárních elektráren, do kterých investovalo více než deset tisíc lidí více jak 38 miliónů euro. První občanská solární elektrárna o výkonu 500 kWp přitom vznikla před deseti lety v areálu elektrárny společnosti Wien Energie a solární energií zásobovala 200 domácností.

Podíly v nové elektrárně, jejichž hodnota začínala již na 475 euro za panel, byly tenkrát vyprodány během 26 hodin. Vedle podpory obnovitelné energie motivoval občany i atraktivní garantovaný úrok 3,1 %.

Velký zájem

Investice do solárních elektráren s občanskou participací se v průběhu let staly u řady Vídeňanů oblíbenou a vyhledávanou alternativou zhodnocení peněz. Dokazuje to mj. i průzkum veřejného mínění z roku 2013, kdy byla do provozu uvedena již čtvrtá solární elektrárna tohoto typu, v kterém se více jak dvě třetiny všech

Vídeňanů vyslovily pro rozvoj dalších projektů obnovitelné energie podle modelu občanských solárních elektráren. Ty následně vznikly např. na střechách domů v centru města nebo na střeše záchytného parkovacího domu v Siebenhirtenu.

Zájem Vídeňanů o model občanských elektráren je stále velký. V roce 2020 byla účast na občanské solární elektrárně v Unterlaa vyprodána během několika týdnů. Kdy přesně bude uvedena do provozu nová elektrárna na vídeňském hřbitově energetická společnost zatím neprozradila.

Zmíněných 28 občanských elektráren o výkonu více než 20,5 MW zásobuje v současné době solární energií přibližně 8 400 domácností. To odpovídá roční úspoře kolem 12 000 tun CO2.