Ve Velké Británii vznikne obří továrna na baterie

Ve Velké Británii se rodí jedna z největších průmyslových investic poslední doby. V severovýchodním městě Blyth začne v létě příštího roku výstavba obrovské továrny pod názvem BritishVolt na výrobu lithium-iontových baterií pro použití do elektromobilů. Výstavba závodu navrženého italskou designovou společností Pininfarina by měla skončit v roce 2023.

Zdroj: BritishVolt

Zdroj: BritishVolt

3500 nových pracovních míst

Nová továrna by měla vyrůst na pozemcích po bývalé letecké základně britského Královského letectva (RAF) poblíž místní továrny Aston Martin v jižním Walesu.

Podle prohlášení společnosti Britishvolt by měla výrobní kapacita továrny ve výrobě baterií dosáhnout ročně 30 GW do roku 2027. Britishvolt chce svou Gigafactory na baterie začít stavět už v létě 2021. Výroba baterií by měla začít do konce roku 2023. Společnost Britishvolt tvrdí, že celková investice do fabriky bude 2,6 miliardy liber (74,8 miliard Kč).

V tomto novém závodě by mělo najít práci zhruba 3 500 nových zaměstnanců a dalších 5 000 míst se otevře v širším dodavatelském řetězci. V plném provozu by mělo zařízení ročně vyrábět více než 300 000 baterií, což nastane zhruba v roce 2027.

Pokud budeme uvažovat průměrnou kapacitu 60 kWh, znamená to roční výrobu 18 GWh. Lokalita byla zvolena mimo jiné i proto, že má snadný přístup k obnovitelným zdrojům energie. Mimo jiné i díky podmořskému kabelu North Sea Link z Norska. Nová továrna na baterie vyroste na „symbolickém místě“, kde stávala dvojice uhelných elektráren.

Boom bateriových továren v Evropě

Automobilky na celém světě zažívají razantní nástup elektromobilů. V současnosti však jejich plány omezuje velký nedostatek lithiových bateriových článků, které se musí nakupovat od dodavatelů v Asii.

To je důvod, proč v současnosti v Evropě vzniká více než 12 obřích továren na výrobu baterií. Jedním z nich je i britský startup Britishvolt, který může vytvořit solidní výrobní základnu v Evropě.

Výstavbu další gigatovárny na baterie v Evropě realizuje mimo jiné americká společnost Tesla v Německu nedaleko Berlína za 2 miliardy dolarů. Další gigatovárny na baterie vyrůstají ve Francii, Polsku či Maďarsku. Česko má také své „bateriové želízko“ v podobě startupu HE3DA, který v roce 2021 hodlá na Karvinsku spustit masovou výrobu svých baterií.