Ve Velké Británii vznikne 100 solárních dobíjecích stanic s bateriemi pro elektromobily

Britská společnost Gridserve letos uvede do provozu první z více než 100 solárních nabíjecích stanic elektromobilů, které budou instalovány ve Velké Británii během několika následujících let. Cílem projektu je realizovat bezemisní nabíjení elektrických vozidel, které bude u solárních stanic stejně snadné jako u běžných benzínových čerpacích stanic.  

Gridserve


Pilotní projekt letos

Pilotní projekt letos vznikne v Essexu. Za projektem stojí britská firma Gridserve, jež vytvoří 24 nabíjecích míst pro elektrická vozidla. Stanice budou umístěny vedle rušných silnic tak, aby umožnily nabití  baterie z více než 80 % většiny elektrických a hybridních vozidel za méně než 30 minut.

Zástupci Gridserve uvádějí, že bylo potvrzeno již více než 100 lokalit, které jsou v přípravě. Projekt má znamenat „malou revoluci“ v britské motoristické krajině, kde rozvoje elektromobility omezuje nyní nedostatek dobíjecích stanic.

Podle zakladatele společnosti Gridserve Toddingtna Harpra v budoucnosti bude standardem nový model odjezdových salónků (s obchody, toaletami a kavárnami) a čerpacích stanic pro elektromobily napájených zelenou energií.

Celostátní síť zelených nabíjecích stanic

Harper v této souvislosti uvedl: „Plánujeme, aby nabíjení elektrických vozidel bylo stejně snadné jako u benzínových čerpacích stanic. Poslední generace elektrických vozidel je úžasná a připravená začlenit se do hlavního proudu, ale řidiči se stále obávají, zda nebo kde si mohou vůz nabít, jak dlouho to bude trvat a co to bude stát.” 

Cílem společnosti je vybudovat celorepublikovou síť, která usnadní a zlevní používání elektrického vozidla víc než benzínovou nebo naftovou alternativu.

V této souvislosti společnost počítá s tím, že do pěti let by měla ve Velké Británii fungovat více než stovka elektrických stanic, z nichž každá bude podporována solární energií a akumulátorem. Tato infrastruktura pomůže Spojenému království splnit cíle v oblasti klimatu a čistého vzduchu.

Současné plány také zahrnují oblasti vyhrazené pro vozové parky, dobíjení taxíků a autobusů. Uživatelé si budou moci rezervovat místo prostřednictvím doprovodné aplikace.