Ve Velké Británii poprvé v historii vyrobili více elektřiny z obnovitelných zdrojů než z fosilních elektráren

Obnovitelné zdroje energie (OZE)  ve třetím čtvrtletí ve Velké Británii vyrobily více elektrické energie než tradiční fosilní elektrárny poháněné plynem, ropou či uhlím. V květnu se navíc Británie zcela obešla bez elektřiny z uhlí. V pondělí to uvedl web CarbonBrief.

Wikipedia


Nový rekord

Podíl OZE na produkci elektrické energie ve třetím čtvrtletí vzrostl na rekordních 40 procent. Oproti tomu podíl fosilních paliv činil 39 procent. Necelá pětina elektřiny byla vyrobena prostřednictvím jaderné energie.

Ve sledovaném období OZE vyrobily 29,5 TWh elektřiny, zatímco fosilní elektrárny vyrobily 29,1 TWh elektřiny. Jedná se o symbolický milník v pokračující transformaci britské energetiky, která započala před 10 lety.
Největším obnovitelným zdrojem je ve Velké Británii větrná energie, která byla ve třetím čtvrtletí zodpovědná za 20 procent tamní produkce elektrické energie. 

Podle britského ministra pro energetiku Kwasiho Kwartenga jde o „další milník na cestě k úplnému ukončení britského podílu na změně klimatu do roku 2050“. „Již nyní jsme dokázali od roku 1990 snížit emise o 40 procent, zatímco naše ekonomika vzrostla o dvě třetiny,“ dodal.

Obnovitelné desetiletí

Ještě v roce 2010 se ve Velké Británii vyrobilo více než 75 % elektřiny z fosilních zdrojů (cca 288 TWh). V té době se na britských ostrovech z OZE vyrobilo pouze 26 TWh, což je desetkrát méně než produkce fosilních elektráren.  Z fosilních paliv je v Británii nejvýznamnější zemní plyn, uhelnou energii země již téměř nevyužívá.

Z obnovitelných zdrojů má pak největší podíl na výrobě elektřiny pro britské domácnosti a firmy větrná energie. Ta ve třetím čtvrtletí tvořila 20 procent britského energetického mixu. Britové v posledních letech otevřeli množství nových větrných farem na pobřeží.

Kromě větrníků si v Británii poměrně dobře vede i solární energie. Její podíl na výrobě elektřiny roste a letos dosáhl cca 6 %. 
Již v květnu letošního roku se v Británii dosáhly dalšího milníku. V tomto měsíci letošního roku se dva týdny obešli bez uhlí.