Ve sporu s Českem stojí švýcarský federální soud na straně solárních investorů 

Mezinárodní sdružení solárních investorů v oblasti solární energetiky (IPVIC) se minulý týden vyjádřilo k informacím o rozhodnutí Nejvyššího soudu Švýcarské konfederace. Ten před několika dny zamítl odvolání Ministerstva financí České republiky z roku 2018 v případě skupiny Natland Investment Group a dalších tří žalujících.

Zdroj: EIMA

Zdroj: EIMA

 

Průlom v solárních arbitrážích?

„Příznivé rozhodnutí švýcarského nejvyššího soudu nás samozřejmě těší. Potvrdilo, že se Česká republika vůči zahraničním investorům nechovala fér a nedodržela uzavřené dohody o vzájemné podpoře a ochraně investic,“ oznámilo IPVIC s odvoláním na odborný internetový server Investment Arbitration Reporter, který o výsledku soudu informoval. 

 

Rozhodnutí bylo podle IAReporteru oběma stranám sporu doručeno 2. února letošního roku, písemné zdůvodnění rozhodnutí zatím nebylo doručeno.

 

Od roku 2013 skupina investorů do solární energetiky zažalovala stát kvůli zavedení 26% odvodu z výnosu fotovoltaických elektráren (tzv. solární dani). Drtivá většina (6 se 7) arbitráži skončila v minulosti prohrou solárních investorů. Výjimkou může být poslední arbitráž, ve které švýcarský civilní soud zamítl odvolání českého ministerstva financí proti rozhodnutí arbitrů z roku 2017.

 

Spor za tři miliardy korun

 

V částečném verdiktu z 20. prosince 2017 tříčlenný arbitrážní tribunál potvrdil svou příslušnost pro všechny čtyři investorské společnosti a shledal, že Česká republika je odpovědná za porušení standardu spravedlivého a rovnoprávného zacházení podle dvoustranných dohod o podpoře a vzájemné ochraně investic (Energy Charter Treaty, the Czechoslovakia-Netherlands BIT and the Cyprus-Czech Republic BIT). 

 

Doručení písemného odůvodnění rozsudku se očekává v krátké době. Ministerstvo financí ČR zatím odmítá výsledek arbitráže podrobněji komentovat. „Toto rozhodnutí je v každém případě procesní, nikoliv meritorní a týká se pouze příslušnosti rozhodčího tribunálu,“ uvedl mluvčí resortu Jakub Vintrlík.

 

Žalovaná částka, kterou i ministerstvo financí eviduje na svých webových stránkách, byla – vyčíslena v době oznámení o zahájení sporu na zhruba tři miliardy korun. Jak uvedl expert na arbitráže Radek Šnábl nyní bude dále o arbitráži jednat arbitrážní soud, který zhruba do roka vydá definitivní verdikt a upřesní, kolik stát ve sporu zaplatí.