Ve Slaném vznikne obří solární elektrárna, peticí občanů navzdory

Nedaleko Slaného se chystá projekt velké solární elektrárny o výkonu až 44 MWp. Záměr představil investor před necelým rokem, ale město a občané se formou petice rozhodli realizaci projektu blokovat. Město nejprve chtělo s investorem spolupracovat, poté si odhlasovalo, že spolupracovat nebude a nyní chce opět s investorem jednat. Případ ilustruje to, jak složitá je v České republice problematika výstavby velkých fotovoltaických projektů.

Zdroj: Decci

Největší elektrárna v Česku

Doposud největší elektrárna ve Vepřeku (kterou vybudoval stejný investor jako ve Slaném, firma Decci) má výkon 35 MW.  Solární park má vyrůst mezi Slaným a místními částmi Dolín, Želevčice a Otruby. Plánovaný výkon elektrárny je 44 MW a její rozloha 60 ha, což plánovanou fotovoltaickou elektrárnu činí největší u nás.

Na projektu mohlo město Slaný spolupracovat. Za to, že investorovi pronajme své pozemky (které činily menší část rozlohy plánovaného solárního parku), měl investor slíbit finanční příspěvek ve výši 3,7 milionů korun ročně, ale také vybudování cyklostezky a vyhlídkové věže v solárním parku, park měl být tedy prostupný.

Záměr investora nepodpořili zastupitelé města Slaného, kteří na svém zasedání na konci června, nepodpořili uzavření smlouvy se společností Puretech Energy, která patří do skupiny DECCI. O podpisu se nakonec vůbec nehlasovalo. Nebyl odsouhlasen ani pozměněný návrh na další jednání o lepších smluvních podmínkách pro město.

Proti projektu také vznikla petice občanů, která akcentovala, že město Slaný vlastní klíčové pozemky pro připojení solární elektrárny do sítě a není povinno je investorovi pronajmout. Autoři petice se mylně domnívali projekt nemůže být realizován bez pronájmu městských pozemků, což se však ukázalo jako částečně mylné.

Co bude dále?

Rozhodnutí zastupitelstva ale společnost Puretech Energy od záměru neodradilo. Stavební úřad ve Slaném obdržel v druhé polovině července žádost o zúžení projektu „Solární park Slaný – fotovoltaická elektrárna včetně zelené edukativní stezky“ spočívající ve snížení předpokládaného výkonu z 44 000 kWp na 31 000 kWp a v souvislosti s tím zmenšení plochy FVE.

Pro investora nejsou městské pozemky tak strategické, jak se občanům zdálo, protože kabeláž pro připojení elektrárny lze totiž vést i bez souhlasu města, jelikož jde o stavbu ve veřejném zájmu.

Nyní již zřejmě výstavbu elektrárny nic nezastaví. I přes nesouhlas zastupitelstva města, totiž může společnost Puretech Energy na městských pozemcích zřídit věcná břemena pro natažení kabelů i proti vůli vlastníka, jelikož podle energetického zákona je solární park stavbou ve veřejném zájmu.

Město tedy investorovi vstříc nevyšlo, řada obyvatelů to jiště kvituje. To je jedna strana mince. Druhá je, že solární park s největší pravděpodobností vznikne, bude generovat zisky pouze investorovi. Město a jeho občané přijdou zřejmě zkrátka.

Stavba bude prováděna dodavatelsky a měla by být dokončena do konce září 2025.