Ve Skotsku začaly přílivové elektrárny nabíjet elektromobily

V přechodu na zelenou energetiku mohou sehrát klíčovou roli přílivové elektrárny. První úspěšný projekt výroby zelené energie z mořských vln testují experti společnosti Nova Innovation ve Skotsku k nabíjení elektromobilů.

Zdroj: Nova Innovation

První projekt svého druhu

Přílivové mořské turbíny společnosti Nova Innovation napájejí „čistou energii“ domy a podniky na skotských Shetlandech již více než pět let. Letos poprvé firma nabídla dodávky zelené energie i pro nabíjení elektromobilů na ostrově Yell.

Tradiční vozidla se spalovacími motory jsou odpovědná za přibližně pětinu všech emisí uhlíku ve Velké Británii. V tlaku na dekarbonizaci energetiky skotská vláda zakázala prodej nových automobilů poháněných výhradně benzínem nebo naftou do roku 2032, čímž urychlila potřebu vyvíjet nové zdroje čisté energie pro pohon vozidel.

S cílem podpořit přechod na čistou energii podpořila skotská vláda  dotačními prostředky nový projekt na instalaci nabíjecí infrastruktury pro elektromobily. Skotsko hodlá využít výhodu ve své poloze a specifických projevech přírody.

Na Shetlandech ve Skotsku se např. dá velmi dobře využívat energii přílivu. Společnost Nova Innovation tu proto rozšiřuje počet turbín, které dokáží převádět energii přílivu na elektrickou.

První projekt svého druhu 

Nově tu dokonce postavili  první nabíječku elektromobilů, která využívá energii z přílivových elektráren. Postavena byla u Bluemull Sound v areálu přístavu Cullivoe na ostrov Yell.

Zdejším obyvatelům tak tato a další podobné nabíječky pomohou v budoucnosti přejít na elektrická auta. Samotné Skotsko chce zakázat provoz čistě benzínových a naftových aut v roce 2032, ale to možná nebude velký problém, když už dnes je poměrně dost elektrifikovaných aut.

Zákaz totiž nevyžaduje prodej elektrických aut, ale elektrifikovaných. V té době možná bude spíše problém vůbec najít neelektrifikované auto.