Valdman (SFŽP): Z modernizačního fondu výrazně podpoříme vznik nových chytrých projektů s využitím akumulace a solární energie

Až 180 miliard korun bude k dispozici v letech 2021-2030 pro rozvoj decentrální energetiky v Česku. Finanční prostředky budou k dispozici například z modernizačního fondu, to znamená z obchodování s emisními povolenkami.

Redakce


Modelový příklad

Minulý týden v Budišově nad Budišovkou na Opavsku začala fungovat malá lokální síť pro distribuci tepla a elektřiny, která zásobuje místní radnici, kulturní dům a také základní školu. 

Tento projekt byl realizován z dotací MŽP a je založen na fotovoltaickém systému s bateriemi a na kombinované výrobě elektřiny a tepla ze zemního plynu. Městskou radnici projekt přišel zhruba na pět milionů korun, radnice ročně ušetří až tři sta tisíc. 

Při slavnostním otevření projektu ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman řekl, že stát chce takto finančně podpořit vznik nových modelových příkladů pro další obce. 

„Je to i proto, abychom si ověřili, jestli tyto kombinace fungují v praxi, a potom jsme třeba od roku 2021 nastavili v rámci nového programového období dotační tituly,“ řekl Valdman.

SFŽP údajně bude mít prostředky například z modernizačního fondu, to znamená z obchodování s emisními povolenkami. „Bude tak prostor otevřít dotační možnosti i na tento typ projektů daleko větší, než je aktuálně možný,“ dodal Valdman.

Projekt městské teplárny s využitím solární energie a baterii vypracovala společnosti Young4Energy. „Náklady na projekt ze 75 procent zaplatily státní dotace, podíl města byl 1,2 milionu s tím, že návratnost je zhruba šest let. „Pokud počítáme úsporu 300 tisíc ročně, tak za deset let jsou to tři miliony,“ doplnil starosta Budišova. V opačném případě by město muselo opravit staré plynové kotelny a to by stálo asi jeden a půl milionu.