V Ústeckém kraji byla úspěšně uvedena do provozu 5 MW solární elektrárna
Od úvahy k výrobě elektřiny
Úvaha realizace FVE na nevyužitých pozemcích v katastru obce Řehlovice se zrodila v hlavě jejího vlastníka a jednatele společnosti Řehlovická zóna III s.r.o., pana Jiřího Fišera, který hledal uplatnění pro obtížně využitelný pozemek typu brownfield, který byl znehodnocen bývalou činností betonárky. Jiné využití pozemku omezoval postoj obce s ohledem na komunikační napojení pro nákladní dopravu, a která naopak využití pozemku pro FVE nekladla zbytečné překážky.
„ Po prvotním zjištění, že na pozemku s umístěním FVE nebude problém a možností získání dotace na její výstavbu, jsem se pustil do celé přípravy se zkušenými odborníky ze společnosti NOBILITY, kteří mají za sebou realizace FVE o výkonu přes 70MW a také zkušenosti s celým procesem od studie po samotné připojení do sítě,“ objasňuje Jiří Fišer, jak probíhaly počáteční úvahy o instalaci.
Z důvodu různých omezení a původních základů staveb nebyla příprava realizace elektrárny vůbec jednoduchá. Projekt, i proto, že je umístěn v strukturálně postiženém Ústeckém kraji a na brownfieldu, získal od Státního fondu životního prostředí ČR dotaci na výstavbu v programu Nové obnovitelné zdroje RES+ a financování projektu si pan Fišer zajistil od specialistů v Energy teamu v České spořitelně.
Moderní koncepce zapojení FVE
FVE je zajímavá z pohledu instalace panelů, kde jsou použity velkoformátové 600Wp panely a jejich orientací ke světovým stranám, kde z důvodu omezení výměry pozemku pro výstavbu jsme střední část instalovali s orientací východ – západ se sklonem panelů 20°a na krajních částech pozemku jsou instalovány panely se sklonem 30° s orientací na jih, což bylo vyřešeno konstrukcí s jednou řadou fotovoltaických panelů o rozměru rámu 2443×1134 mm.
Zapojení těchto výkonných panelů je provedeno do stringů po 22 až 24 panelech s napětím do 1500V na DC straně a dále do střídačů SOFAR 255 KTLX pracující s napětím 800 V, kdy tato koncepce šetří náklady na délky použité kabeláže.
„Střídače SOFAR samozřejmě splňují požadavky na připojení do sítě a hlavně na dispečerské řízení podle nových požadavků distributora. Celý výkon elektrárny je vyveden přes dvě trafostanice na linku VN 35kV,“ upřesnuje Lubomír Bureš, jednatel společnosti NOBILITY.
Plánovaná roční výroba elektřiny 5 072 MWh je dodávána do sítě a přispívá na roční úspoře 5133 tun CO2.
O problematice dispečerského řízení, developmentu a výstavbě FVE můžete diskutovat se zástupci společnosti NOBILITY na jejich stánku na veletrhu moderní energetiky Smart Energy Forum v Praze ve dnech 9.-10. října 2024.