V Senátu se svede boj o spornou retroaktivní kontrolu solárů

Novela energetického zákona zvaná LEX Plyn míří na jednání Senátu v tomto týdnu. Novela má za cílu rychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie. Senátoři budou v rámci novely také znovu jednat o individuálních kontrolách solárních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 – 2010.

Zdroj: Senát

Sporný návrh

Individuální kontroly jednotlivých fotovoltaických elektráren o výkonu nad 145 kWp jsou „noční můrou“ pro provozovatele těchto zdrojů. Na návrh ministra financí Stanjury se tak rozhodl stát ušetřit tím, že retroaktivním zásahem omezí dotace části fotovoltaických elektráren postavených v době boomu před 15 lety.

Údajné úspory zatím nikdo z vlády nedokázal kvantifikovat, zato náklady pro českou ekonomiku nabíhají rychle (stačí si přečíst studii ekonoma Petra Bartoně).

Novela zavádí povinnost splnit značně přísné administrativní povinnosti, přičemž nesplnění těchto povinností může být spojeno až se zánikem práva na podporu.  Nově se po investorech vyžaduje pro každou instalaci FVE výpočet vnitřního výnosového procenta, přičemž pro tento výpočet je mimo jiné nutné doložit konkrétní provozní výdaje za každý jednotlivý rok – více než patnáct let dozadu.

Možná změna?

Zhruba 1400 FVE v zemi má letos začít vyplňovat a dokládat, zda nevydělávají příliš mnoho. Podle kritiků úprava mění pravidla uprostřed hry, je pro provozovatele elektráren administrativně náročná, může vést k arbitrážím a ohrozit splnění klimatických závazků ČR.

Senátor Miroslav Plevný (STAN) připravil pozměňovací návrh, který ze zákona vypustí kontroly pro fotovoltaické elektrárny (FVE), respektive povinnost reportovat jejich zisk, uvedené do provozu v letech 2009 a 2010.

„Vzhledem k zákonem stanovené povinnosti archivovat účetní doklady pět let, je velmi sporné, zda jsou tyto individuální kontroly reálně proveditelné. Nemluvě o rozporu institutu individuálních kontrol s předchozími usneseními Senátu, se směrnicí EU a Rady o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a s notifikací Evropské unie. Navíc je dnes již zřejmé, že ekonomický přínos by byl minimální a náklady na vlastní realizaci kontrol poměrně vysoké. Nemluvě o dalších dopadech například na důvěru v podnikatelském prostředí,“ řekl Plevný pro deník DNES.

Varování pro investory

Experti varují, že přijetí individuálních kontrol v ČR během krátké doby povede k pozastavení chystaných investic již v řádech stovek megawatt v hodnotě několik miliard korun. Česku potom hrozící arbitráže, část investorů do obnovitelných zdrojů v tuzemsku je totiž zahraničních.

Hlavní zpráva, kterou stát vyslal nejen solárním investorů, je tato: „příště se to může stát i vám.“ „Je to rána pro vnímání ČR jako země se stabilním a atraktivním prostředí pro podnikání, která může odradit i budoucí investory z jiných odvětví a zbytečně přibrzdit českou ekonomiku,“ komentuje situaci Petr Jonák, bývalý člen NERVu a nyní člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

„Byznys nemá rád, když se podmínky mění příliš často. Ale zde se došlo k něčemu mnohem horšímu – pravidla se změnila zpětně. Náklady tohoto chybného kroku půjdou do miliard. Největším nákladem ale bude poškozené investiční prostředí v zemi,“ uzavírá Jonák.