V roce 2020 raketově vzrostl zájem o střešní fotovoltaické elektrárny v kombinaci s tepelnými čerpadly

Zájem zákazníků o propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy či tepelnými čerpadly v roce 2020 silně vzrostl. Podle sdělení společnosti ČEZ loni i přes náročné podmínky způsobené pandemií COVID počet instalovaných solárních elektráren meziročně stoupl o čtvrtinu a tepelných čerpadel o téměř polovinu.

Zdroj: CEZ

Zdroj: ČEZ

Další expanze

V roce 2020 ČEZ rozšířil počet svých technologických a servisních center v Čechách a na Moravě. V letošním roce plánuje ČEZ další výrazný růst instalací nových fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi.

V minulém roce ČEZ instaloval 485 solárních elektráren v kombinaci s bateriovými úložištěmi, což se rovná tříčtvrtinovému podílu všech instalací. Fotovoltaik s akumulací do vody ČEZ připojil 55.

Rostoucí poptávce zákazníků po bateriích šel ČEZ Prodej loni vstříc novým zařízením ČEZ Battery Box 1F EASY se základní kapacitou 4,8 kWh a maximálním výkonem napojené elektrárny 3,7 kWp.

Toto řešení od českého výrobce OIG Power je určeno pro menší rodinné domy s nižší spotřebou nebo pro domy v nízkoenergetickém standardu, kterým stačí bateriový systém s menším výkonem a kapacitou. Zájem byl ale i o klasický ČEZ Battery Box Home s výkonem 7,2 až 12kWh a maximální kapacitou elektrárny 10 kWp při připojení tzv. mikrozdrojem.

„Jsem rád, že i přes omezení způsobená COVID se nám loni podařilo potvrdit pověst špičkového dodavatele moderních energetických technologií. Postavili jsme o 123 střešních fotovoltaik a 156 tepelných čerpadel víc. V letošním roce plánujeme tento růst ještě zrychlit,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem se stává hitem

Oblíbenou se stává kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem řízená jedním společným softwarem. Ten dokáže ovládat i další spotřebiče a technologie (osvětlení žaluzie, garáž, vyhřívání bazénu), takže je skutečně možné řídit celou domácnost jako chytrý dům. Aplikace pracuje také s předpovědí počasí a automaticky snižuje energetickou náročnost.

Prakticky to funguje tak, že v nočních hodinách dochází k porovnávání aktuální venkovní teploty s denní předpovědí. Pokud je efektivnější topit později, systém nechá vychladnout místnosti o nastavenou hodnotu, která se v komfortu obyvatel prakticky neprojeví, ale výrazně sníží objem spotřebované elektřiny.

„Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem a chytrým řízením zvyšuje efektivitu celého systému. Fotovoltaika na střeše vyrobí elektřinu a řídicí jednotka ji pošla tam, kde je zrovna energie nejvíc potřeba – buď se využije k fungování spotřebičů v domě, nebo k pohonu tepelného čerpadla, případně se uloží do teplé vody. Celkem si loni kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla pořídilo 120 zákazníků,“ vysvětluje Jakub Rous, manažer pro chytré technologie ČEZ Prodej.

ČEZ plánuje v letošním roce rozšířit svou síť technologických center a opět navýšit instalace fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel. Zároveň letošní nabídku rozšiřují o nejvýkonnější panely na trhu. Nové panely s výkonem 460 Wp jsou o 30 procent výkonnější, což znamená i úsporu místa na střeše.