V Rakousku vzniká první systém na výrobu zeleného vodíku pomocí solární energie

Společnost Fronius, rakouský specialista na energetická řešení, realizuje první zákaznický vodíkový systém v Rakousku. Fronius Solhub je systémové řešení pro místní výrobu, skladování a využívání zeleného vodíku. Zákazníkem je společnost SAN Group, která bude ve firemním sídle Herzogenburg v Dolním Rakousku denně vyrábět až 100 kg zeleného vodíku pro bezemisní mobilitu a zajištění autonomie prostřednictvím nouzového napájení.

Zdroj: Wikipedia

Uvedení do provozu na jaře 2022

„Realizace prvního systému Fronius Solhub je pilotním projektem,“ uvádí Martin Hackl, Global Director obchodní jednotky Solar Energy, Fronius International GmbH, „pomocí solární energie a vody se přímo na místě vyrábí a skladuje zelený vodík. Ten se pak používá pro čerpání do vodíkových vozidel a díky zpětné přeměně na elektrickou energii je solární energie dostupná i v zimě, takže slunce je k dispozici 24 hodin denně.

Stavba byla slavnostně zahájena v květnu 2021 a do provozu bude Fronius Solhub uveden na jaře 2022. Tento první ekologický závod na výrobu vodíku v Dolním Rakousku se staví v SAN Biotech Parku a bude využívat pouze obnovitelné energie. Elektrolýzu zajistí fotovoltaický systém na střechách průmyslového parku skupiny SAN Group o výkonu 1,5 MW. Jak vodíkovou infrastrukturu, tak i servis a údržbu zeleného systémového řešení realizuje společnost Fronius, která je spolehlivým partnerem pro energetickou transformaci.

Vyrobený vodík se využije pro vozový park SAN Group a bude k dispozici také partnerům v rámci regionu. Denně se vyrobí přibližně 100 kg zeleného vodíku, který lze použít k natankování asi 16 osobních automobilů nebo k ujetí více než 1 500 kilometrů autobusem nebo nákladním vozem.

„Cílem našeho zařízení je skladovat a využívat solární energii 24 hodin denně. Plně integrovaná energetická koncepce využívající odpadní teplo a přeměnu přebytečného vodíku zpět na elektřinu bude v budoucnu zásobovat celý areál SAN Group,“ nadšeně vysvětluje Martin Blauensteiner, jednatel společnosti SAN Real a vedoucí projektu.

Energetická transformace pro podniky

„Podporujeme podniky při energetické transformaci,“ vysvětluje Dominik Mittermaier, Technical Sales H2, Fronius International GmbH, „podniky jako SAN Group se ujímají průkopnické role tím, že se jasně zavazují k většímu využívání obnovitelných energií a tento závazek také uvádějí do praxe. Zlepšení bilance CO2, regionální přidaná hodnota, řešení udržitelné mobility, autonomie prostřednictvím nouzového napájení – všechny tyto výhody nabízí Fronius Solhub.“

Toto inovativní a mnohokrát oceněné systémové řešení zajišťuje udržitelnou alternativu fosilních paliv pro mobilitu. Celkovou účinnost systému zvyšuje sezónní skladování energie a využití odpadního Solhub je chytré energetické řešení, jehož celkovou účinnost zvyšuje sezónní skladování energie a využití odpadního tepla.

Fronius Solhub získává cenu Mission Innovation Austria Award

Fronius Solhub nedávno získal další cenu. V průběhu online konference Mission Innovation Austria1 (28. až 29. dubna 2021) získaly jednotlivé osobnosti, podniky i projektové týmy z oblasti energetických inovací ocenění za vynikající výkony. Fronius Solhub zaujal odbornou porotu v kategorii Tech Solution and Local Hero a získal cenu Mission Innovation Austria Award.

Společnost Fronius se již zhruba dvě desetiletí zabývá výzkumem a vývojem vodíkových řešení a stala se tak inovativním lídrem při využívání zeleného vodíku ze solární energie. Tento rodinný podnik získal své rozsáhlé know-how díky mnoha spolupracím, inovativním pilotním projektům a výměnám informací na předních vodíkových grémiích.

Dalším krokem je výstavba kompetenčního centra společnosti Fronius pro vodík ve Steinhausu v Horním Rakousku. Zajistí se tak ideální podmínky pro spojení kompetencí a zdrojů souvisejících s vodíkem a urychlení dalšího výzkumu, vývoje a výroby vodíkových systémů.