V Praze vzniknou do čtyř let tisíce nabíječek elektromobilů v kandelábrech

V roce 2025 by mělo být v Praze nainstalováno tři tisíce lamp veřejného osvětlení, které umožní nabíjení elektromobilů. Jak informoval v deníku Právo pražský radní Jan Chabr každý takový sloup veřejného osvětlení může nést dvě nabíječky. Nyní hlavní město ale musí vybudovat potřebnou energetickou infrastrukturu pomocí podzemních kabelů.

Zdroj: Siemens

Ideální podmínky pro rozvoj elektromobility

Dobíjecí stanice na lampách veřejného osvětlení jsou jedním z dílčích kroků připravované strategie rozvoje dobíjecí infrastruktury v hlavním městě republiky, kterou byla pověřena pražská městská společnost Operátor ICT.

„Z národního akčního plánu čisté mobility vychází, že by v roce 2030 v ČR mělo být minimálně půl milionu elektromobilů. Více než třetina, kolem 220 tisíc, bude zřejmě v Praze,“ odhadl Chabr. Hlavní město má podle radního ideální podmínky pro rozvoj elektromobility, velký nárůst se kvůli evropským předpisům očekává od roku 2025.

„Nenajedete tady stovky kilometrů, nepřepravujete se na velké vzdálenosti. Velké části obyvatel bude dávat smysl si elektromobil pořídit,“ řekl Chabr v rozhovoru pro deník Právo.

Podle Chabra je pravděpodobné, že pokud si Pražané ekologičtější elektromobily pořídí, nemohou je všichni nabíjet doma. Město se proto rozhodlo nezamořovat veřejný prostor ulice trafostanicemi, a proto zvolilo formu nabíjení z lamp.

Pilotní projekt v Praze

Cílem Prahy je vytvořit vyhovující podmínky pro rozvoj elektromobility a s ní související dobíjecí infrastruktury jakožto součást strategie Smart City v hlavní městě.   Pilotní projekt vznikl ve Slezské ulici na Vinohradech, kde jsou hotové rozvody i nový typ veřejného osvětlení.

„Lampy budou letos osazeny elektronabíječkami,“ poznamenal Chabr. Město zároveň pracuje na dalších projektech. „Připravuje se Smíchov. V běhu jsou projekty na Jižním Městě, na Lhotce,“ přiblížil Chabr.

Vzhledem na fakt, že potřebná infrastrukture je ve vlastnictví Pražské energetiky, bude Praha projektu elektronabíječek úzce  spolupracovat s tímto podnikem a celou  investici spojí s jinými akcemi.

„Nejdražší je cena za výkop,“ poznamenal radní s tím, že jde asi o tři tisíce korun za běžný metr. Město o designu diskutuje s Institutem plánování a rozvoje.

Další nové projekty

Společnost Pražská energetika, a.s. bude realizovat pilotní osazení  lamp veřejného osvětlení, které budou vybaveno autonabíječkami v horizontu nadcházejících dvou let. Hlavní město Praha bude výhradně pronajímatelem lamp veřejného osvětlení určených pro tento projekt.

Praha usiluje i o další změny v energetice, například o rozvoj fotovoltaiky, například na školách či bytových domech. Aby se fotovoltaické elektrárny na střechách mohly provozovat komunitně, je třeba změna legislativy. Pomoc s tím přislíbila poslankyně a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Je to právě politická strana TOP 09, která si převzala podstatné pražské ekologické záležitosti a otázku energetické soběstačnosti do celostátního volebního programu. „Témata jsou natolik důležitá, že pražský příklad může posloužit jinde na lokální úrovni,“ uvedla Pekarová Adamová.