V Praze se rodí velké střešní solární elektrárny

Autosalon Klokočka v Praze je moderní firma hledající nové možnosti a postupy. Využití střešní solární elektrárny se pro společnost stává dalším krokem do budoucnosti, která otevírá cestu k energetické soběstačnosti. Obnovitelný zdroj energie v podobě střešní elektrárny dokáže chytře využít potenciál střešní plochy a zároveň sníží náklady za energie.

Zdroj: REwatt

Využití fotovoltaiky je krokem do budoucnosti

Projekt fotovoltaické elektrárny (FVE) pro Autosalon Klokočka navrhla, a také realizuje, projekčně-realizační společnost reWATT, která dlouhodobě působí na domácím i zahraničním trhu v oblasti fotovoltaiky pro firmy.

„Jsme rádi, že můžeme být součástí moderního přechodu na udržitelné zdroje a že ve spolupráci se společností reWATT vzniká tento zajímavý projekt,” říká majitel autosalonu, Jan Klokočka.

Sázka na inovativní technologie

Jedna z největších střešních FVE bude založena na inovativních technologiích. Výstavbě střešní solární elektrárny předcházela náročná projekční příprava, která je ale z pohledu následné realizace velmi důležitá. Kromě dnes již standardních nároků na ochranu před bleskem a požární bezpečnost instalace byly řešeny také další specifické požadavky třetích stran.

Do návrhu FVE zasahovala Hygienická stanice hlavního města Prahy, správci datových sítí a především také řízení letového provozu letiště Václava Havla. Elektrárna je totiž realizována v jeho dohledové vzdálenosti, a proto bylo nutné dodržet řadu požadavků a navrhnout opatření pro omezení vlivů na letový provoz, jako je například použití solárních panelů s antireflexní vrstvou.

Z technologického hlediska je elektrárna založena na využití inovativních technologií optimizérů SolarEdge, které zajišťují vysoce bezpečný provoz, optimalizaci výkonu a monitoring na úrovni jednotlivých panelů. Konstrukční systém solární elektrárny je řešen dnes již standardní konstrukcí east-west orientace německého výrobce K2 Systems.

Řešení pro budoucnost

K výstavbě fotovoltaické elektrárny byly pro Autosalon Klokočka připraveny také veškeré technické podklady pro získání FVE dotace. Samotná výstavba elektrárny aktuálně probíhá za plného provozu autosalonu.

FVE pro Autosalon Klokočka bude mít instalovaný výkon bezmála 810 kWp a předpokladem je, že vyrobí přibližně 750 MWh ročně. Při dimenzování solární elektrárny bylo počítáno s budoucí zvýšenou spotřebou energie v důsledku nabíjení elektromobilů.

„Jde tedy o projekt, který bude přínosný nejen v současnosti, ale myslí i na budoucnost,“ komentují dokončené projekt zástupci společnosti reWATT.