V Portugalsku vzniká největší plovoucí elektrárna v Evropě

Portugalská energetická společnosti EDP připravuje obří projekt plovoucí fotovoltaické elektrárny (PFVE) na hladině nádrže Alqueva v Portugalsku. Dílo vznikne instalací 11 tisíc solárních panelů umístěných na 25 000 plovácích na vodní ploše odpovídající čtyřem fotbalovým hřištím. Výkon této PFVE se má ze současných 5 MWp zvýšit v budoucnosti až na 70 MWp.

Zdroj: EDP

 

Kombinace s akumulací

V Portugalsku se ke spuštění připravuje jedna z největších PFVE v Evropě. Po hladině vodní nádrže Alqueva instalovaly v posledních dnech remorkéry 11 tisíc solárních panelů o ploše odpovídající čtyřem fotbalovým hřištím. Dílo realizuje největší energetická společnost v zemi, EDP.

Solární elektřina vyrobená v PFVE s instalovaným výkonem 5 megawattů (MW) bude stát třetinu toho, co by při dnešních cenách stála elektřina vyrobené v plynové elektrárně. Projekt je součástí plánu Portugalska snížit závislost na dovozu fosilních paliv, jejichž ceny po ruské invazi na Ukrajinu prudce vzrostly.

Plánovaná roční výroba zařízení je zhruba 7,5 gigawatthodin (GWh) elektřiny. Doplňovat by je měly bateriové úložiště energie. Tento projekt je největším plovoucím solárním parkem na vodní přehradě v Portugalsku, a současně patří k největším v Evropě.

Další rozšíření instalace

Největší portugalská energetická společnost EDP se na rozšíření tohoto druhu obnovitelné energie připravovala již delší dobu. V roce 2017 instalovala pilotní plovoucí solární elektrárnu na přehradě Alto Rabagao, aby technologii otestovala.

Testovací instalace s 840 panely nemá valný energetický smysl, jde pouze o experimentální zařízení. Jako první v Evropě testoval, jak se vodní a solární energie mohou vzájemně doplňovat.

V rámci rozšiřování svého „zeleného portfolia“ firma EDP již nyní plánuje rozšíření projektu PFVE na hladině nádrže Alqueva. V dubnu získala právo na výstavbu druhého plovoucího parku s instalovaným výkonem 70 MW.

Předností plovoucí fotovoltaiky?

PFVE nabízejí řadu různých výhod a přínosů v závislosti na místních podmínkách. Například v Japonsku, které je ve využívání „floatovoltaiky“ jedním z průkopníků, bývá hlavním smyslem pro využití těchto systémů nedostatek prostoru a snaha o co nejvyšší využití obnovitelných zdrojů místo drahých (dovážených) fosilních paliv.

V teplejších a sušších částech světa se může PFVE zase přesvědčit, pokud se jedná o ochranu vodní flóry a snížení odparu. Předběžné informace napovídají, že v takto suchých oblastech může instalace PFVE snížit výpar až o 90 %.

Podstatnou výhodou PFVE je i chladící efekt vody pod elektrárnou. Díky nižším teplotám a chlazení může plovoucí fotovoltaika během horkých dní vyrábět o něco více elektřiny než panely v běžných pozemních solárních parcích.

Velký projekt i v Česku

Stavba PFVE by se v brzké době měla rozběhnout i v Česku. Energetická skupina skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače připravuje investici do velké PFVE chystá na jezeře Marcela na rekultivované výsypce poblíž dosud činného velkolomu ČSA.

Pilotní projekt pod názvem Life Watersolar připravila Sev.en Energy ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně a státním Palivovým kombinátem Ústí (PKÚ). Další investoři zvažují tuto možnost také na odkalištích po OKD na Karvinsku.

Podle studie společnosti Deloitte mohou mít čtyři budoucí podkrušnohorská jezera potenciál solárního výkonu celkem mezi 3,9 až 6,6 gigawattu (rozmezí je odrazem rozptylu mezi realistickým až maximalistickým scénářem). To by podle Deloitte znamenalo, že tyto PFVE vyrobí ročně 4 až 6,8 terawatthodin (TWh) elektřiny ročně. To odpovídá zhruba pěti až osmi procentům současné spotřeby.

První testovací projekt v Česku

V polovině roku 2021 elektrárenská společnost ČEZ  realizovala první český pokus se „soláry na vodě“. V malém měřítku PFVE zkouší  na hladině přehrady Štěchovice. V rámci pilotního projektu se na těchto solárních panelech o celkovém výkonu 22 kWp, umístěných v horní nádrži tamní přečerpávací elektrárny. Cílem projektu je ověřit možnosti jejich případného nasazení v budoucích velkých solárních parcích.

Během testů chtějí energetici v reálném prostředí zjistit, jak se budou chovat nosné plováky a solární panely v kombinaci s každodenním provozem přečerpávací elektrárny. Letos v létě by se pilotní instalace měla rozšířit do podoby regulérní elektrárny využívající energii ze slunečního záření o výkonu 100 kWp. Celkově by podle ČEZu mohla horní nádrž pojmout solární panely o výkonu až 2,5 MW.

„Skládačka“ ze čtyř řad monokrystalických fotovoltaických panelů vznikla díky spolupráci firem ČEZ Obnovitelné zdroje, PRODECO a vodních elektráren ČEZ.

Takzvané stříšky s orientací východ-západ drží nad hladinou horní nádrže více než třicet vzduchem plněných plováků o nosnosti přes 6 tun. Proti rozmarům počasí a neustálému pohybu hladiny nádrže, kterou určuje provoz přečerpávací elektrárny, je celá konstrukce fixována pojezdovými ližinami připevněnými na stěny nádrže.