V Polsku postavili „solární Temelín“. A teď si brousí zuby na české soláry

„Klient může mít od nás dodávku fotovoltaiky do 30 dnů, s nadstandardní zárukou až 15 let. Jsme schopni zajistit dodání celého ekosystému – fotovoltaickou elektrárnu, bateriové úložiště, tepelné čerpadlo nebo nabíječky na elektromobily,“ říká Petr Částek, člen představenstva  společnosti Columbus Energy, která ovládla fotovoltaický trh v Polsku a nyní aktivně rozvíjí se aktivity i v Česku.

 

Zdroj: Columbus Energy

 

SN: Columbus Energy je poměrně novým hráčem na poli instalací fotovoltaických elektráren (FVE) v Česku, přesto má poměrně velké ambice. Čím chcete přesvědčit zájemce o FVE, aby „vsadili na Vaši společnost“?

Přestože jsme na českém trhu krátce, tak čerpáme z velkého množství zkušeností – ať už od kolegů z Polska, kteří s námi sdílí know-how získané během více než 60 000 realizací, nebo od kolegů v Česku, kteří mají také letité zkušenosti z jiných firem.

Zájemce chceme přesvědčit především našimi službami, jak jsme je prezentovali při vstupu na český trh. Jsme schopni zajistit dodání celého ekosystému – fotovoltaickou elektrárnu, bateriové úložiště, tepelné čerpadlo nebo nabíječky na elektromobily. Klient může mít vše od jednoho dodavatele, do 30 dnů, s nadstandardní zárukou až 15 let přímo od Columbusu. Samozřejmě také pomůžeme s vyřízením veškeré administrativy, jako je žádost o dotace, připojení k distribuční soustavě nebo případně financování.

Díky zajištěným dodávkám materiálu v rámci skupiny Columbus věříme, že budeme schopni v příštím roce realizovat stovky instalací měsíčně a to ve velmi krátkém čase.

SN: V Česku je schváleno připojení více obrovské množství nových FVE, která 7násobně překračují kapacitu JE Temelín? Jaký kus z tohoto koláče si hodláte „ukousnout“ do roku 2025?

Rádi bychom se zařadili mezi 3 největší dodavatele v Česku co se týká instalovaného výkonu jak v segmentu domácností, tak i firem. V Polsku měl loni Columbus Energy podíl na maloobchodním trhu 27 % a 17 % v B2B segmentu. Celkový instalovaný výkon solárů od naší mateřské společnosti v Polsku odpovídá jednomu bloku JE Dukovany. Instalované a plánované solární farmy (ať už realizované nebo přímo provozované Columbus Energy) potom mají celkový výkon odpovídající asi dvojnásobku výkonu celé JE Dukovany.

Pokud bychom se v průběhu několika let dostali i u nás na podobná čísla, bylo by to fantastický úspěch.

SN: Jako inovaci ve fotovoltaice přinášíte výhodné financování ve spolupráci s Inbank z Estonska, která se specializuje na financování projektů, které podporují udržitelný růst, jako je nákup tepelných čerpadel a fotovoltaiky. Banka údajně dokáže profinancovat půjčku na domácí FVE v hodnotě do 0,5 mil. Kč do 10 minut. Kdy začnete tento typ financování nabízet klientům a jaký úrok se bude účtovat na FVE v ceně do 500 000 Kč?

Financování ve spolupráci s Inbank již naši klienti využívají. Úroková sazba je aktuálně od 7,99 % p.a. s možností splácení až na 10 let.

Inbank je moderní fintechová banka, která se specializuje na financování obnovitelných zdrojů energií pro koncové uživatele. Výhodou je, že naši klienti nemusí osobně do banky, vše lze vyřešit rychle a online. Klientům je také k dispozici náš úvěrový specialista.

Klienti mohou využít financování až do 100 % výše částky instalace fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla s tím, že po načerpání dotace ji mohou využít ke splacení úvěru anebo si mohou tuto částku ponechat pro jiné účely.

SN: V Polsku jste „jedničkou“ na trhu domácích FVE. Vaše mateřská společnost však hodně sází na byznys v oblasti akumulaci energie – nedávno oznámila instalaci největší baterie v Polsku o výkonu 202 MW a kapacitě 810 MWh. Jaké výhody tato obří baterie Vašim zákazníkům přinese?

Aktuálně nám to přináší know-how, která mohou naše týmy sdílet. Věříme, že díky těmto zkušenostem budou takové to projekty vznikat i u nás.

SN: Na český trh jste vstoupili s nabídkou instalace do 30, resp. 90 dnů. Jak se vám daří tyto lhůty dodržovat a kolik montáží jste schopni realizovat při obecném nedostatku komponent a kvalifikovaných pracovníků?

Rychlou montáž vnímáme jako jednu z našich hlavních konkurenčních výhod. Děláme vše pro to, abychom dodrželi všechny deklarované standardy našich služeb. Aktuálně máme zrealizované první desítky montáží v avizovaných termínech.

Díky dodávkám materiálu od naší mateřské společnosti jsme schopni do konce roku realizovat řádově stovky instalací a navýšení kapacit plánujeme začátkem roku 2023.


Portál www.solarninovinky.cz děkuje za rozhovor Petrovi Částkovi, členovi představenstva společnosti Columbus Energy, která ovládla fotovoltaický trh v Polsku a nyní aktivně rozvíjí se aktivity i v Česku.