V Ostravě byla otevřena první veřejná vodíková stanice

Na konci června byla ve Vítkovicích otevřena první veřejná plnicí stanice pro osobní vodíkové automobily v České republice. Stanice má denní výkon až 40 kg vodíku a naplní zhruba 8 – 10 aut. Při zvětšení kapacity vysokotlakého zásobníku je možné dosáhnout naplnění až 40 aut denně. Plnicí stanici realizuje akciová společnost Vítkovice ve spolupráci s Cylinders Holding a společností APT v Moravskoslezském kraji.

Zdroj: Vitkovice a.s.

Rozvoj vodíkové dopravy

Podle sdělení Cylinders Holding je plnicí stanice  postavena tak, aby byla schopná naplnit 70 % nádrže do 3 minut od začátku plnění, přičemž zbylých 30 % trvá naplnit okolo 50 minut. Toto řešení je zajímavé zejména z hlediska úspory energie při plnění, která může činit až 70 % oproti energii spotřebované na standardních plnicích stanicích, kde trvá plnění z 0 – 100 % okolo 5 minut.

Technologie plnění je postavena na úspoře komprese vodíku ze 700 na 1000 bar. Společnost uvádí, že malé plnicí stanice nepotřebují splňovat rychlost plnění z 0 – 100 za 5 minut, protože nejdůležitějším parametrem je ekonomika provozu. Ta je díky tomuto řešení výrazně příznivější, a to zejména v otázce nákladů na výstavbu takovéhoto typu plnicí stanice. Malé plnicí stanice mohou být cestou k rychlému rozvoji vodíkové dopravy v soukromé a firemní sféře.

Plnička zabírá zhruba 90 m2, je určena pro osobní vozidla a stojí u vjezdu do výrobního areálu Cylinders Holding v Ostravě.  Je už také registrována do evropské sítě vodíkových stanic (https://h2.live/en/).

Investice za 15 milionů

„Celková investice byla zhruba 15 milionů korun. Vybudování nám od vydání stavebního povolení trvalo dva měsíce. Při  výběru technologie jsme už předem počítali s nízkou energetickou náročností, což se povedlo,“ uvedl předseda představenstva Vítkovic Rodan Broskevič. 

Stanice se kromě stavebních prvků a inženýrských sítí skládá ze tří základních částí: odolného zásobníku vodíku o objemu 7,26 m3, kompresoru a výdejního stojanu. Vysokotlaké nádoby pro plničku dodala skupina Cylinders Holding, další části dodávaly firmy APT, spol. s.r.o. a Vítkovice IT Solutions. Vodíkem stanici naplnila společnost Messer Technogas s.r.o. Stanice je koncipována jako menší, aby vyšla co nejrychleji vstříc potřebám zavádění vodíkových technologií do běžné praxe.

„Je dobře, že Vítkovice umístily malou, ekonomickou plničku s malou spotřebou elektřiny na dohled od science centra v Dolních Vítkovicích. Nová technologie bude vidět pár kroků od míst, kde se o těchto věcech učí studenti, kde probíhají vodíková školení pro firmy a podobné aktivity,“ uvedl Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding.

Skupina produkuje inteligentní komplexní řešení pro skladování a dopravu vodíku a její dceřiná firma Vítkovice Cylinders má v těsném sousedství nové vodíkové plničky moderní výrobní zázemí.