V Německu vznikla nová gigatovárna na baterie, ale Tesla to není

V německém Darmstadtu zahájila výrobu baterií nová obří továrna společnosti AKASOL. Její roční kapacita je nyní 1 GWh s tím, že se plánuje její rozšíření až na 5 GWh ročně. Budou se zde vyrábět bateriové moduly a pohonné systémy pro elektrické autobusy a nákladní vozy.

Zdroj: AKASOL

Slavnostní otevření

V pondělí 16. srpna otevřel německý výrobce v Darmstadtu svou první „Gigafactory“ na baterie. S plnou kapacitou může vyrobit vybavení pro 10 tisíc autobusů a nákladních vozidel ročně. 

Výroba v nové továrně Gigafactory 1 se zaměří na lithium-iontové bateriové systémy pro užitková vozidla na vysoce automatizovaných a plně propojených výrobních linkách. Společnost podle svých slov investuje do závodu v Darmstadtu více než 100 milionů eur. Ve fázi plného rozšíření by se mohly vyrábět bateriové systémy pro více než 10 000 užitkových vozidel ročně.

Postupné navyšování výroby

Zařízení s nejmodernějším vybavením má v první fázi výrobní kapacitu až 1 GWh ročně a do konce roku 2022 se bude postupně rozšiřovat až na 2,5 GWh. V závislosti na požadavcích zákazníků lze tuto kapacitu rozšířit na 5 GWh. V současnosti AKASOL vybavuje bateriemi například elektrické autobusy Volvo, Mercedes-Benz a Van Hool.

Nová AKASOL Gigafactory 1 největším výrobním místem pro Li-ion bateriové systémy pro užitková vozidla v Evropě. Jakmile bude provozována na plnou kapacitu, bude schopna vyrábět bateriové systémy pro více než 10 000 elektrických autobusů, nákladních automobilů a dalších užitkových vozidel ročně. Investice společnosti je více než 100 milionů eur.

„Otevření Gigafactory 1 je důležitým milníkem v historii naší společnosti. Zde v Darmstadtu budeme vyrábět vysoce výkonné lithium-iontové bateriové moduly a systémy, které jsou klíčové pro dopravu a energetický přechod,“ uvedl generální ředitel AKASOL Sven Schulz.

Energii dodá fotovoltaická elektrárna

Továrna společnosti AKASOL se rozkládá na více než 20 000 metrech čtverečních na jihozápadě Darmstadtu a má výhodnou polohu v blízkosti německé dálnice A5 směrem na Frankfurt nad Mohanem.

Továrna je napájena částečně zelenou energií. Na její střeše se nachází solární elektrárna o výkonu 600 kWp, která napájí výrobní zařízení a kanceláře a také největší německý park nabíjecích stanic pro elektromobily v Hesensku s více než 60 nabíjecími stanicemi.

Společnost AKASOL AG, kterou založil mladý podnikatel z jižního Německa spolu s výzkumníky a vývojáři z Technické univerzity v Darmstadtu, je dnes jedním z klíčových hráčů na trhu. V současnosti společnost zaměstnává více než 300 zaměstnanců v oblasti výzkumu a vývoje, produktového a projektového řízení, obchodu a administrativy.