V Německu se rodí největší inovativní projekt fotovoltaické agrofarmy

Německá společnost Next2Sun GmbH oznámila, že letos na podzim zahájila výstavbu své největší solární agrofarmy o výkonu 4,4 MWp. Jedná se již o druhý projekt této společnosti v letošním roce, který umožňuje farmářům inovativním způsobem kombinovat zemědělskou činnost spolu s výrobou solární energie.

 

 

Next2Sun

 

 
Inovativní způsob výroby solární energie
 
AgriPV nebo-li česky „agrofotovoltaika“ představuje novou příležitost pro zemědělce, kteří ze svých pozemků mohou kromě úrody či chovu dobytka vyrábět také ekologickou elektřinu ze Slunce. 
 
Díky použit speciální konstrukce a tzv. bifaciálních panelů orientovaných ve směru východ-západ lze vyrábět více solární elektřiny v časech, kdy je po ní poptávka, a je ji tedy možné prodat dráž. Zemědělci však uvítají skutečnost, že díky konceptu AgriPV mohou na ploše solární elektrárny dál pást krávy, nebo na ní pěstovat pšenici či  zeleninu.
 
V rámci elektrárny typu AgriPV jsou fotovoltaické panely instalovány svisle v dlouhých řadách od severu k jihu. Díky bifaciálním panelům se tak elektřiny vyrábí z obou stran. Ráno na ně svítí slunce z jedné strany, v poledne je přesně nad nimi a odpoledne svítí z druhé strany.
 
Výhody oboustranných panelů
 

Podle expertů ze společnosti Next2Sun zabírají svisle umístěné panely pouze jedno procento plochy a využívají 10 až 15 procent záření, které na pozemek dopadá. Stále tak zůstává dostatek světla pro rostlinnou výrobu či chov dobytky. Přesto je produkce elektřiny vyšší než u běžných solárních parků orientovaných na jih.

 

Next2Sun

 

 
Pro umístění panelů na svislých konstrukcích platí fakt, že čím výše a s vyšším sklonem jsou instalované, tím více světla zadní stranou zachytí. Obvykle jsou oboustranné panely instalovány svisle tak, že jejich strany jsou orientované na východ a na západ. 
 
Hlavní předností bifaciálních panelů, které již nabízí velká většina výrobců, je to, že v ideálním případě se díky nim produkce solární energie zvýší až o 25 procent oproti tradičním elektrárnám na fixních konstrukcích.
 
Mezi panely musí být dostatečně velké rozestupy (cca 8-12 metrů) tak, aby si navzájem nestínily. Ve vzniklých solárních „polích“ lze pak prakticky standardně zemědělsky hospodařit, ať už pěstovat rostliny nebo chovat zvířata. Fotovoltaika v takovém případě představuje velmi malé omezení plochy.
 
Svislé instalace fotovoltaických panelů lze samozřejmě využít i mimo zemědělství, například ploty ve stavebnictví nebo jako protihlukové stěny, které jsou nyní betonové nebo skleněné.
 
První úspěšné projekty 
 
Letos se německé společnosti Next2Sun podařilo realizovat první velké AgriPV projekty v Německu, Holandsku a Irsku.
 
Firma už v Sársku vybudovala za 1,8 milionu eur elektrárnu o instalovaném výkonu dvou megawattů. Vůbec největší instalaci tohoto typu v Evropě letos firma na podzim začala budovat v Donaueschingeru na jihozápadě Německa. Její dokončení se plánuje v roce 2020.
 
Nová agrofotovoltaická farma vv Donaueschingeru bude mít výkon 4,1 MWp. Na její stavbu se použije 11 000 bifaciálních panelů typu sklo-sklo, které mají životnost až 50 let. Náklady na instalaci této agrofotovoltaické farmy dosáhnou cca 3,2 miliony eur (tj 21 milionů Kč/1 MWp). Elektrárnu financuje místní občanské sdružení.