V Jablonci nad Nisou vyrostou na střechách komunitní soláry za 200 milionů
Obří projekt
Jablonecká energetická společnost (JES), kterou vlastní město Jablonec nad Nisou, již v r roce 2022 jsme spustili výstavbu prvních střešních fotovoltaických elektráren. Vyrobenou energii využívá JES k vlastní spotřebě zdrojů a také k předehřevu teplé vody pro své zákazníky. „Naším hlavním úkolem pro rok 2023 je příprava pro zapojení komunitní energetiky,“ uvádí JES na svém webu.
JES, která teplem a teplou vodou zásobuje velkou část města, chce vybudovat na střechách svých a městských budov solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 3,6 megawattu (MW) a k tomu pořídit bateriové úložiště s kapacitou tří megawatthodin (MWh). Uvedl to ředitel společnosti Boris Pospíšil.
„Na tuto investici máme připravené vlastní prostředky a současně budeme žádat modernizační fond o dotaci. Máme spočítáno, že získat bychom mohli přibližně 98 milionů korun. Cílem výstavby fotovoltaických elektráren je především zajištění spotřeby dotčených objektů, to znamená tam, kde bude fotovoltaická elektrárna vybudována, a dalších přidružených objektů v první fázi pouze městských,“ doplnil Pospíšil.
Rozvoj komunitní energetiky
JES již na projektu „městských solárů“ pracuje několik měsíců. Tento projekt v první fázi spočívá v osazení několika desítek střech vlastních i městských objektů fotovoltaickými elektrárnami (FVE) o celkovém výkonu cca 3 MWp.
Projekt by měl být základem komunitní energetiky. Cílem projektu je poskytnout městu a jeho občanům obnovitelnou energii za přiměřené ceny.
Pro instalaci FVE si v Jablonci vytipovali celkem 91 objektů, z nichž 11 vlastní JES a jsou to převážně bývalé výměníky, které dnes slouží jako blokové kotelny s technologiemi pro výrobu tepla a ohřev teplé užitkové vody. Dalších 80 objektů patří městu, jej to např. o bazén, městská sportovní hala nebo školní budovy, jejichž střechy splňují požadované parametry pro instalaci FVE
Vytipované objekty si již JES prověřilo z hlediska statiky a požárně bezpečnostního řešení. Instalace FVE o výkonu více než 50 kWp, kterých je v rámci projektu necelá třetina, vyžaduje navíc stavební povolení, a s tím související projektovou dokumentaci.
„Ke všem objektům je potřeba získat stavební dokumentaci pro zakreslení panelů a přípravu základních výkresů. Velmi si vážíme vstřícného přístupu a spolupráce stavebního archivu, stavebního úřadu, památkářů, hasičů a zaměstnanců magistrátu obecně, cítíme maximální podporu,” řekl Martin Kočí, říká manažer obchodu a projektů v JES.
Na technické specifikaci pro zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na zhotovitele spolupracuje JES s odbornými partnery na ČVUT. Zhotovitele díla podle zákona o zadávání veřejných zakázek by si mělo JES vybrat během léta. Vedle instalace FVE bude součástí požadavků výběrového řízení také implementace řízení výroby a spotřeby vyrobené elektrické energie.
Čekání na legislativu
„Komunitní energetika – tedy sdílená výroba energií – je u nás novinkou. Rakušané jsou o trochu dál, ale v podstatě se dá říct, že i v Evropě jde o nový směr. V České republice v současné době prochází schvalovacím procesem legislativní rámec a nejen my netrpělivě očekáváme přijetí novely energetického zákona,“ uvedl Petr Roubíček, předseda představenstva společnosti.
„S tím samozřejmě souvisí řada dalších věcí, od poplatků za distribuci přes změny v tarifní struktuře po ochranu spotřebitelů. Chceme ale být připraveni se do systému zapojit. V konečném důsledku to přinese benefity nejen našim odběratelům, ale celému městu,“ dodal Roubíček,
Podle Roubíčka v současné době probíhá proces nastavení obchodně-právních podmínek mezi městem a JE, které se týkají nejen vlastní realizace, ale i následného provozu solárů v Jablonci.
Projekt na bázi konceptu „projektuj a postav“
Jablonecká energetická nyní podle Pospíšila dokončuje žádost o dotaci na výstavbu elektráren i pořízení baterií, zahájila také předběžné tržní konzultace s vybranými subjekty, které by se měly podílet na realizaci projektu.
„Zakázka bude zadávána jako veřejná nadlimitní zakázka a realizována bude systémem design & build (projektuj a postav),“ upřesnil Pospíšil.
Podle primátora Miloše Veleho (ODS) je energetika pro vedení města prioritou. Je rád, že má město společnost, která je schopna ji řešit.
„My jako město bychom si neuměli s tím projektem fotovoltaiky poradit, nemáme na to kapacity, nemáme k tomu dostatečný počet lidí a v tak rychlé době bychom nebyli ani schopni takový tým vybudovat,“ řekl primátor. Fotovoltaika je podle něj jednou z cest, jak snížit provozní náklady města.
„Za předpokladu, že dotaci dostaneme, vybereme dodavatele a vše půjde podle plánu, budeme mít do konce letošního roku nainstalované FVE o výkonu 1,1 MWp, tedy zhruba třetinu zamýšleného objemu, na celkem 20 objektech. Kromě menších instalací do výkonu 50 kWp na střechách našich zdrojů by se mělo jednat o velké FVE s výkonem nad 50 kWp na budovách škol Liberecká a Mozartova a také na střeše bazénu,” popsal plány projektový manažer JES Martin Kočí.
S využitím slunce jako zdroje energie v energetickém mixu Jablonecká energetická počítala už dříve. „Již v roce 2022 jsme instalovali prvních 27 panelů o výkonu 10 kWp na střechu našeho zdroje v ulici Boženy Němcové,“ připoměnl Martin Kočí a dodává, že podle zkušeností právě s touto realizací nejvíc času zabírají administrativní a přípravné práce. Vlastní instalace trvá pár týdnů.