V Egyptě dokončili největší solární elektrárnu světa o výkonu 1800 MW

Na konci prosince 2019 byla v Egyptě uvedena do provozu největší světová solární elektrárna Benban Solar Park (Benban) o výkonu ve výši 1800 MW. Lze jí dokonce velmi vidět i z vesmíru. Obří solární elektrárna v poušti má pomoci řešit problém s výpadky elektřiny v zemi, tzv. blackouty.

Zdroj: IFC

Zdroj: IFC

Postaveno za dva roky

Současná instalovaná kapacita panelů na elektrárně Benban dosahuje 1 800 megawattů. V budoucnosti se počítá ještě s rozšířením elektrárny na cílovou kapacitu 2300 megawattů.

Práce na výstavbě elektrárny Benban byly zahájeny v roce 2017 a celé dílo bylo uvedeno do provozu v prosinci 2019. Obří pouštní elektrárny se skládá celkem z 31 částí, které realizovalo několik dodavatelů z celého světa jako je například Acciona, Alcazar Energy, Enerray, Total Eren and EDF, Chint Solar and nebo  Scatec.

Financování projektu zajistila Mezinárodní finanční korporace (IFC) ve výši 2,1 miliardy dolarů (48 miliard korun)  Obří solární park Benban se nachází 40 kilometrů od měst Aswan v poušti na jihu Egypta.

Zajištění proti Blackoutům

Kvůli špatné energetické infrastruktuře a dosluhujícím uhelným elektrárnám Egypt v roce 2014 čelil sérii blacktoutů (tj. výpadkům elektřiny). Právě nová obří  solární elektrárna Benbani má zemi pomoci řešit problém s  blackouty.

Projekt za znamená vedle zajištění dodávek elektřiny i investiční příležitost a při výstavbě a údržbě dává práci místním společnostem a zaměstnancům. Rozvoj solární energie je také krokem ke snížení závislosti ekonomiky na ropě a plynu.

Dosud největší solární elektrárna světa byla loni otevřena v emirátu Abú Dhabí s kapacitou 1 177 megawattů. V současnosti se chystají ve světě další obří solární elektrárny s kapacitou až 4 GW zejména v Číně a Indii.