V Číně letos výrazně poklesl objem nových solárních elektráren

Největší světový fotovoltaický trh, kterým je od roku 2015 Čína, v první polovině letošního roku zaznamenal až 50% pokles trh nových instalací. Podle údajů čínského národního energetického úřadu (NEA) se letos nově připojily do distribuční sítě solární elektrárny o výkonu 11,4 gigawattu (GW). To je o více než polovinu méně ve srovnání se stejným obdobím loni. 

SolarHybrid


Více než 185 GW solárních elektráren

Před letošní propad trhu nových instalací se Čína stále pyšní pozici největšího světového solárního trhu světa. Podle sdělení NEA bylo na konci června v Číně instalováno celkem 185,5 GW fotovoltaických elektráren. Toto je téměř o 300 % více než sousední Německo, kde se letos instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren ve stejném období zvýšila o 2 GW a celkově dosáhla na 48 GW.

V roce 2017 vzrostla kapacita solárních elektráren v Číně o rekordních 53 GW. Loni se ale Čína rozhodla zpomalit schvalování nových projektů a vláda se zaměřila na nedostatečnou kapacitu přenosové sítě a snažila se doplatit nevyřízené dotace, jejichž výše dosáhla 140 miliard jüanů (460 miliard Kč). Od té doby oznámila, že bude upřednostňovat projekty, které mohou fungovat bez dotací

Letos se v Čína připojilo do sítě 11,4 GW nových fotovoltaických elektráren. Z tohoto objemu připadlo 6,8 GW na velké solární elektrárny a zbytek 4,6 GW na malé střešní fotovoltaické systémy pro vlastní spotřebu. Největší počet nově připojených fotovoltaických elektráren se realizoval na severozápadu země (3,4 GW), pak na severu (3,2 GW) a na východě (2,3 GW).

Růst výroby solární energie

Celková kapacita solárních elektráren nyní činí 185,5 GW. Proti stejnému období loni je vyšší o 20 procenta, dodal NEA. Letos se vývoj fotovoltaiky v Číně propadl oproti stejnému období minulého roku kvůli nejistotě ve věci další podpory v prvním kvartálu roku 2019. Poté co Čína oznámila novou podporu došlo ve druhém kvartálu k mírnému oživení trhu nových instalací na 6,2 GW oproti prvnímu kvartálu (5,2 GW).

Počet nových domácích solárních projektů sice klesl, výroba vybavení pro solární elektrárny v Číně však v první polovině letošního roku stoupla o 26 procent. Podle analytiků se letos v Číně celkem nainstaluje cca 35-40 GW nových fotovoltaických elektráren do konce letošního roku.