V Číně byla uvedena do provozu první velkokapacitní sodíková baterie
Nová technologie
Podle sdělení společnosti China Southern Power Grid (CSPD) je nový systém akumulace energie o kapacitě 10 MWh složen ze sodík- iontových baterie o kapacitě 210 Ah, které lze podle společnosti nabít na 90 % za 12 minut. Systém se skládá z 22 000 bateriových článků.
„Ve srovnání s tradičními lithium-iontovými bateriemi (Li-Ion) jsou zásoby surovin sodíkových baterií hojné, snadno se těží, mají nízké náklady a lepší výkon při nízkých teplotách. Proto sodíkové baterie představují zajímavé řešení pro skladování energie ve velkém měřítku,“ uvedla společnost CSPD.
Oproti tradičním Li-Ion bateriím lze pomocí sodíkových baterií snížit náklady na skladování energie o 20 až 30 %.
Nadějná technologie
Podle šéfa společnosti BMZ Group, která je předním světovým dodavatelem bateriových packů a baterií, by technologie sodíkových baterií mohla být „dokonalým řešením pro aplikace, kde hustota energie není nejdůležitější“.
Na počátku března letošního roku BMZ Group uvedla na trh novou řadu sodíko-iontových (Na-ion) baterií s označením NaTE SERIES. Řada zahrnuje články prizmatického a válcového tvaru a jejich uvedení na trh přichází po „rozsáhlé analýze a výzkumu“, tvrdí společnost BMZ Group.
Technologie sodíkových může najít uplatnění v průmyslových aplikacích pro skladování energie nebo také jako řešení pro vysokozdvižné vozíky.
Energetická hustota většiny typů lithiových baterií bývá mnohem vyšší je tomu v případě sodíkových baterií, které však lze vyrábět mnohem levněji. Další výhodou nové technologie by mohla být i vyšší bezpečnost, protože u méně reaktivních sodíkových článků nedochází k tvorbě dendritů, které mohou způsobit zkrat u tradičních lithiových článků a následně to může vést k tepelnému úniku