V Chorvatsku byla uvedena do provozu největší fotovoltaická elektrárna

Na Chorvatském ostrově Vis byla v polovině září uvedena do provozu fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 3,5 MW. Díky této instalaci bude pokryta spotřeba celého ostrova, který se tak stane z velké části energeticky soběstačný.

Zdroj: HEP Group

Zdroj: HEP Group

Hybridní systém

Novou solární elektrárnu na ostrově Vis instalovala místní energetická společnost HEP Group, která je kontrolovaná chorvatským státem. Do roku 2030 hodlá HEP Group v Chorvatsku postavit další solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 350 MWp.

„Díky spuštění nové fotovoltaické elektrárny se nyní ostrov stane z velké části nezávislý na dodávkách energií z pevniny. Stabilitu sítě by navíc mělo zajistit i bateriové uložiště o výkonu 1 MW a kapacitě 1,44 MWh,“ informoval společnost HEP Group.

Projekt nové solární elektrárny na ostrově Vis je největší instalací v Chorvatsku. Ještě letos by ale měla tomuto parku přibýt nová konkurence ve městě Vrlika. Zde by měla vyrůst nová solární elektrárna o výkonu 2,1 MW.

Investice za 110 milionů korun

Fotovoltaický park na ostrově Vis zahrnuje 11 200 solárních modulů o výkonu 340 W. Společnost HEP Group do stavby elektrárny investovala  4,15 milionu EUR (cca 110 milionů korun).

Elektrárna by měla ročně vyrobit až 5 GWh elektrické energie a pokrýt tak spotřebu 1 600 místních domácností.

„Uvedení největší solární elektrárny v Chorvatsku do provozu je pro ostrov Vis historickým milníkem a začátkem toho, co se v Chorvatsku stane v příštích 10 letech. V roce 2017 se vláda Chorvatské republiky důrazně zavázala realizovat novou energetickou politiku v souladu s cíli Evropské unie, která preferuje investice do zelené energie. Tato elektrárna je nejlepším příkladem takové investice, “uvedl Ivo Milatić, státní tajemník ministerstva hospodářství a udržitelného rozvoje Chorvatské republiky.

Společnost HEP Group v současnosti začala výstavbu další velké solární elektrárny o výkonu 6,5 MWp. Vyroste na ostrově Cres na pozemku o rozloze 17 hektarů nedaleko obce Orlec. Na stavbě se uplatní 20 330 solárních panelů, které dodá chorvatská výrobní společnost Solvis. Zprovoznění této elektrárny je naplánováno na počátek roku 2021.