V Česku si můžete objednat lososa nebo bizona, kterého pomáhá zpracovat solární elektřina

Solární elektrárna na střechách Bidfoodu, dodavatele čerstvých a mražených potravin, pokryje ve výrobně v Kralupech nad Labem téměř 8 % roční spotřeby elektřiny. Stavba fotovoltaiky od Greenbuddies bude pokračovat i v lokalitách Chlumec nad Cidlinou a Velké Meziříčí. Po dokončení bude vyrábět elektřinu v objemu přes 600 MWh za rok.

Zdroj: Greenbuddies

Soláry pomáhají snižovat energetickou náročnost

Energii na zpracování masa, zvěřiny a ryb ve výrobně společnosti Bidfood v Kralupech nad Vltavou pomáhá zlevnit solární elektrárna od Greenbuddies. Energetickou náročnost provozu, který musí zabezpečit výrobu chladu pro skladování čerstvých ryb, zvěřiny a masa, mražení potravin, výrobu ledu pro zachlazení čerstvých ryb a také filtraci akvárií, se snaží výrobce snížit právě instalací solární elektrárny.

„Greenbuddies pro společnost Bidfood zajišťují kompletní řešení pro výstavbu fotovoltaického systému. To zahrnuje od projektové dokumentace pro stavební povolení, realizace stavby a dalších souvisejících činností, jakými jsou požárně bezpečnostní řešení, přes zajištění statiky až po vyřízení komunikace s úřady,“ říká Aleš Spáčil ze společnosti Greenbuddies. „Pak následuje stavební fáze, která zahrnuje zhotovení podkonstrukce, pokládku panelů a konečné připojení do sítě,“ pokračuje Aleš Spáčil.

„Pro výrobnu v Kralupech je odhadovaná roční produkce solární elektrárny přibližně 250 MWh. Tento výkon pokryje téměř 8 % naší roční spotřeby na tomto odběrném místě,“ uvedl Martin Rákosník, provozní technik společnosti Bidfood. „Případné přetoky do sítě, které mohou v létě nastat o víkendech, kdy neprobíhá výroba, budou řešeny snižováním teploty v mrazácích o 1 až 2 stupně Celsia, tím se energie efektivně uloží do chladu,“ vysvětluje Martin Rákosník.

Návratnost investice do 6 let

V Bidfoodu v Kralupech už je stavba dokončena a probíhá její zapojování. Od března se instalovalo celkem 624 fotovoltaických modulů o výkonu 410 W, což odpovídá instalovanému výkonu 255,84 kWp. Tyto panely jsou poskládány ve dvou úrovních na střechách o zastavěné ploše 1660 m2. Pro optimální využití solárního potenciálu je použit montážní systém Schweizer východ/západ. Pro zajištění efektivního provozu fotovoltaického systému jsou instalovány dva střídače SolarEdge SE100K.

Pro lokalitu Velké Meziříčí se očekává roční výroba 200 MWh (6 % celkové roční spotřeby areálu) a pro Chlumec 160 MWh (5,7 % spotřeby). Všechny tyto tři instalace solárních elektráren od Greenbuddies umožní společnosti Bidfood snížit svoji závislost na elektřině z fosilních paliv, přejít k udržitelnějšímu energetickému zdroji, a tím přispět k ochraně životního prostředí. Při plánované celkové investici o výši 16 milionů korun je návratnost odhadována na 6 let i bez využití dotačního programu.

Greenbuddies je partnerem pro kompletní řešení projektů solárních elektráren a nabíjecí infrastruktury pro elektromobily na klíč.  Greenbuddeis je česká společnost, která realizuje projekty  ve 14 zemích Evropské unie. Za posledních 6 let jsme firma dokončila více než 800 MWp fotovoltaických elektráren