V Česku se rodí první město napájené zeleným vodíkem

Společnost Gasnet představila záměr zavést vodík v Hranicích na Chebsku do stovek domácností. V závěru letošního roku se tam připojí až 360 domácností na směs zemního plynu s vodíkem. Na česko-německé vodíkové konferenci v Karlových Varech to dnes řekl manažer inovačních projektů společnosti GasNet Jan Červenka.

Zdroj: Wikipedia

Průlomový projekt

Prvním městem v Česku, kde budou lidé částečně využívat k topení nebo vaření vodík, budou Hranice u Aše na Chebsku. Velkou výhodou Hranic poloha na konci distribuční sítě.

„Z Hranic u Aše bude první vodíkové město. Je to jedinečný projekt v rámci republiky. Ten spočívá v tom, že bychom měli na konci letošního roku do místní sítě dodávat směs zemního plynu s vodíkem v úrovni do deseti procent vodíku,“ řekl Červenka.

Plyn s vodíkem se tedy bude dostávat pouze ke konkrétním odběratelům a distributor bude mít celý proces pod kontrolou. Zároveň je tam jedna z nejnovějších sítí, kdy je zakopané potrubí z materiálu, který distribuci směsi plynu a vodíku vyhovuje. Výhodou je, že česká plynovodní síť je již dnes připravena na distribuci směsi s až 20procentním podílem vodíku.

„Během období, kdy zde nebude dostatek vodíku na to, aby zde fungovaly čistě vodíkové sítě, budeme pracovat se směsí zemního plynu s vodíkem. Pokud bude vytvořen certifikační systém podobně jako je tomu dnes u zelené elektřiny, tak bude možné doručit vodík k zákazníkovi, který jej potřebuje. Je to však model, který ještě musí získat větší podporu na evropské úrovni,“ řekl Pavel Dočekal, ředitel pro regulační a právní záležitosti plynárenské společnosti GasNet.

Sázka na zelený vodík

Pro výrobu vodíku bude Gasnet využívat obnovitelné zdroje, které se nacházejí v blízkost města Hranice na Chebsku.

„Spolupracujeme tam s Farmou Trojmezí, která bude výrobcem vodíku. Má svůj větrný park se třemi větrnými a dalšími solárními elektrárnami. My jako distributor zajišťujeme směšovací zařízení, tedy technologii, která umožní smíchat vodík a dodávat ho do distribuční soustavy,“ doplnil Červenka.

V Hranicích, kde žije kolem 2100 obyvatel, se uskutečnily kontroly odběrných plynových zařízení u domácností s topením na plynový kotel nebo těch, které na zemním plynu vaří. Podle Červenky se cena plynu po jeho smísení nezmění, obyvatelům bude dál dodávána energie za ceny, které mají nasmlouvané.

 „Není důvod k žádným obavám, směs zemního plynu s vodíkem je možné používat se stávajícími spotřebiči. Je nutné k tomu přistupovat s respektem stejným jako k zemnímu plynu,“ uzavřel Červenka.