V Česku letos postupně odstartují 3 dotační výzvy na fotovoltaiku

Čeští podnikatelé reagují na energetickou krizi i situaci na Ukrajině a zajímají se o možnosti alternativních zdrojů energie. Zájem mají o fotovoltaiku, na kterou v blízké budoucnosti odstartují dotační výzvy z Národního plánu obnovy, Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) a Modernizačního fondu. 

Zdroj: Wikipedia

Obrovský zájem o fotovoltaiku

V návaznosti na aktuální náročnou situaci ve světě považují podnikatelé fotovoltaické elektrárny za efektivní možnost, jak produkovat pro své provozy elektřinu alternativním způsobem. Podle společnosti enovation, která je tuzemskou jedničkou v oblasti dotačního poradenství, firma aktuálně zpracovává více než 300 obchodních případů, které připravuje na příjem žádostí jednotlivých dotačních výzev.

„Zájem ze strany firem je opravdu velký. Aktuálně zaznamenáváme denně zhruba 3 poptávky o pomoc se zpracováním žádosti. A tento počet neustále roste,“ vysvětluje ředitel společnosti enovation Jiří Kvíz. 

Zároveň dodává, že kromě aktuální situace zvýšila zájem o fotovoltaiku také rychlá návratnost investovaných prostředků.

„Ještě v roce 2021 byla například návratnost jednoho z našich projektů vypočtena na zhruba 15 let. Momentálně se tato investice vrátí už za 7 let a při využití aktuálních dotačních programů se doba sníží na pouhé čtyři roky. A to za předpokladu, že už cena energií neporoste. V opačném případě se doba může dále snižovat a takových případů máme desítky,“ vysvětluje Kvíz. 

Podporu lze získat ze 3 dotačních programů

Zájemci o nákup fotovoltaické elektrárny mohou postupně žádat o příspěvek ze tří dotačních programů. První z nich je výzva z Národního plánu obnovy, kde příjem žádostí byl zahájen 22. března.

„Žadatelé z řad OSVČ, malých, středních i velkých podniků mohou získat až 50procentní dotaci na pořízení fotovoltaických systémů a bateriových úložišť. Program je určen na financování větších firemních projektů, na které jsou celkově vyčleněny čtyři miliardy korun. Nejvíce se vyplatí získat dotaci na projekty v minimální hodnotě 2 milionů korun, což odpovídá zhruba 500 m2 střechy a 250 solárním panelům,“ dodává Kvíz.

Aktuální průměrná investice konzultovaných projektů společnosti enovation je asi 5 milionů korun. O podporu lze ale žádat u projektů v maximální výši až 100 milionů korun. 

Pokud firmy nestačí zpracovat své žádosti v rámci dotační výzvy z Národního plánu obnovy, mohou počkat na vyhlášení výzev z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) nebo Modernizačního fondu, které by měly být podle aktuálních informací odstartovány v řádu několika měsíců.