V Bystřici nad Pernštejnem vyrostla první městská fotovoltaická elektrárna

Energetická krize, která zasáhla celou Evropu a boom výstavby fotovoltaických elektráren (FVE). přiměly vedení města Bystřice nad Pernštejnem k nápadu využít této situace ve svůj prospěch. Díky možnosti získání dotačních prostředků na výstavbu FVE se město rozhodlo vybudovat fotovoltaické elektrárny, které budou svojí energií zásobovat provozy města.

Zdroj: Bystřice nad Pernštejnem

První soláry míří do provozu

Město Bystřice nad Pernštejnem prostřednictvím své energetické společnosti Bystřická tepelná s.r.o. zahájilo výstavbu historicky první městské FVE. Tato elektrárna je  umístěna na střechách Sporthotelu a sportovní haly, což jsou ideální lokality pro výrobu elektřiny ze slunce vzhledem k jejich únosnosti, sklonu a orientaci střechy.

Instalace už je hotová. Fungovat elektrárna začne po vydání povolení k dodávkám přebytečné elektřiny do distribuční sítě EG.D. Uvedl to starosta města Martin Horák (nestraník).

„Budeme se snažit co nejvíc (elektřiny) spotřebovat, ale myslíme si, že všechno nespotřebujeme,“ řekl starosta.

Veškerou vyrobenou elektrickou energii bude město směřovat do lokální distribuční sítě do biomasové kotelny, Sporthotelu, sportovní haly, nových fotbalových kabin, zázemí tenistů a koupaliště. Investorem projektu je městská společnost Bystřická tepelná s.r.o., realizaci zajišťuje místní fi rma RV- -energy s.r.o..

Další plány

Instalované fotovoltaické panely na obou elektrárnách mají výkon 156,6 kWp. Práce začaly na jaře. Byly to dvě akce s celkovými náklady 5,7 milionu korun, na které město získalo dotace tři miliony korun z operačního programu Životní prostředí.

Město Bystřice nad Pernštejnem se 7500 obyvateli chystá další plány na  rozvoj fotovoltaiky. „Připravujeme projektování, budeme žádat o dotaci. Pokud ji získáme, budeme stavět,“ řekl starosta.

Radnice také projevila zájem o spolupráci se Svazem vodovodů a kanalizací Žďársko v komunální energetice. Zástupci svazu dříve uvedli, že zvažují založení širšího energetického společenství, které by umožnilo sdílet elektřinu z obnovitelných zdrojů v regionu.

Přebytečný elektrický proud z obecních zařízení by pak bylo možné zpracovávat v úpravnách a čistírnách vody, jejichž provoz je energeticky náročný a kontinuální, na rozdíl třeba od škol.