V Británii bylo uvedeno do provozu největší bateriové úložiště v Evropě

Britská společnost Zenobē, přední provozovatel velkokapacitních bateriových úložišť (BESS), uvedla do provozu největší sbateriové úložiště v Evropě.  Nové BESS  se nachází v Blackhillocku ve Skotsku.

Zdroj: Zenobē

Největší projekt v Evropě

Největší bateriové úložiště elektrické energie (BESS) v Evropě vzniklo v srdci skotské krajiny, kde zajišťuje stabilitu elektrické sítě a maximální využití energie z větrných elektráren. Moderní bateriové kontejnery společnosti Zenobē v rámci projektu pomáhají snížit emise CO₂ a snižují náklady na elektřinu pro spotřebitele.

Toto BESS, jehož první fáze byla v březnu uvedena do provozu,  má výkon 200 MW, přičemž se do roku 2026 počítá s jejím rozšířením na 300 MW/600 MWh. Strategická poloha tohoto BESS umožňuje řešit přetížení distribuční sítě způsobené větrnými farmami Viking, Moray East a Beatrice. Tento krok pomůže snížit množství nevyužité obnovitelné energie a podpořit plán Spojeného království na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030.

Blackhillock je prvním úložištěm svého druhu na světě, které poskytuje stabilizační služby britskému provozovateli energetického systému. Díky tomu zajišťuje bezpečnost a spolehlivost obnovitelné energie. Úložná kapacita tohoto BESS by byla schopna napájet více než 3,1 milionu domácností po dobu jedné hodiny, což převyšuje počet domácností ve Skotsku.

Sázka na špičkové technologie

Na projektu se podílela společnost Wärtsilä, která dodala systém pro ukládání energie Quantum a platformu GEMS Digital Energy, umožňující optimalizaci energetických toků. Významným přínosem je také využití měničů SMA, jež umožňují stabilní dodávky elektřiny s vysokou kvalitou.

„Projekt BESS v Blackhillock představuje důležitý milník na cestě Británie k čisté energii, neboť Zenobē zvyšuje kapacitu provozovaných bateriových úložišť ve Skotsku o více než 30 %. BESS hrají zásadní roli při n přechodu na obnovitelné zdroje energie, a proto jsem hrdý na to, že Zenobē a naši partneři udávají směr a uvádějí na trh největší a technicky nejvyspělejší baterii v Evropě,“ řekl James Basden, zakladatel a CEO společnosti Zenobē.

K přednostem projektu patří  ekologické, ale i ekonomické výhody. Očekává se, že pomůže snížit účty za energii o více než 170 milionů britských liber během následujících 15 let. Zároveň by projekt měl přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého o přibližně 2,6 milionu tun, což odpovídá úspoře, kterou by přineslo vysazení milionů stromů.

V neposlední řadě projekt umožňuje ukládání přebytečné energie z větrných a solárních elektráren pro pozdější využití, čímž pomáhají stabilizovat síť a snižují závislost na fosilních palivech. Tento projekt je součástí širší strategie Spojeného království, která si klade za cíl zvýšit kapacitu bateriových úložišť na více než 22 GW do roku 2030.