Úspora i bonus: Jak nechat svou chalupu vydělávat pomocí střešní fotovoltaické elektrárny?

Chatařská a chalupářská sezóna je v plném proudu. Vzhledem k tomu, že velká část těchto objektů je využívána téměř celoročně, určitě se vyplatí zamyslet se i nad možnou úsporou za energie. Tu mohou přinést třeba fotovoltaické střešní panely, díky kterým si chalupa může navíc na sebe částečně vydělávat sama.

Centrosolar


Úspora i bonus

Pokud je vaše chata či chalupa zkolaudována k bydlení a má i popisné číslo, tak je dobré popřemýšlet, jak využít energii ze slunce právě k výrobě elektřiny. V tomto případě totiž můžete na instalaci malé solární elektrárny žádat o státní dotaci. Pořízením fotovoltaiky nejenom ušetříte nemalé finance, ale jako příjemný bonus získáte i energetickou soběstačnost a pocit, že jste udělali něco pro životní prostředí. 

Část energie pro svou spotřebu si pak můžete vyrábět sami. Zabezpečíte se proti krátkodobým výpadkům elektřiny z veřejné sítě a budete si moci užívat komfortu třeba i v době přírodních kalamit. To jistě ocení zejména majitelé objektů v odlehlých lokalitách, kam se dodávky elektřiny zpravidla obnovují déle než do měst. 

Jak to celé funguje v praxi? 

Jedním ze zajímavých řešení je nabídka od Bohemia Energy. Ta totiž přináší nejen vhodné technické řešení, ale i jistotu garantované pořizovací dotace. A k tomu možnost výkupu nevyužité elektřiny bez potřeby vlastní licence na její výrobu. To vše na klíč po celé ČR.

„Ze zkušenosti víme, že zájemci nejvíce preferují takový model, který jim přinese největší ekonomický efekt a zároveň zajistí určitou míru nezávislosti v případě, že se dodávky ze sítě přeruší,“ uvádí Libor Holub, obchodní ředitel společnosti Bohemia Energy.

Pořídit fotovoltaiku si můžete v zásadě dvěma způsoby: s baterií, nebo bez ní. V obou případech pro svou nemovitost získáte vlastní zelenou energii. Rozdíl je v tom, jak naložíte s jejími přebytky. Zatímco bateriový systém přebytečnou energii ukládá k pozdějšímu využití, bez-bateriový systém ji využívá například k ohřevu užitkové vody. Kromě toho, pokud na chalupě nejste, vyrobená energie „přeteče“ do sítě a chata tak sama na sebe „vydělává“.

Systémy bez baterií se dají pořídit za 60 000 korun po odečtení dotace a jejich návratnost je do 7 – 8 let. Pokud ale chcete mít k dispozici i záložní zdroj při výpadku proudu, podívejte se na solární elektrárny s bateriemi. Ty se dají pořídit od 95 000 Kč po odečtení dotace a návratnost se pohybuje kolem deseti let.

Jak postupovat, když vyrobíte elektřiny více, než spotřebujete?

Asi se teď ptáte, jak je to s tím „vyděláváním chalupy na sebe“ v praxi. Například Bohemia Energy zajišťuje stoprocentní výkup přebytků skrze svůj produkt Bonus S-POWER. 

„Nadbytečnou elektřinu od vás za výhodných podmínek odebereme a použijeme pro ostatní zákazníky, kteří ji v ten samý okamžik spotřebují. Vaši dodávku oceníme podle aktuální tržní hodnoty a peníze vám uložíme na váš zákaznický účet,“ říká Libor Holub a dodává: „Můžete si to také představit jako virtuální baterii, kde se vámi dodaná elektřina ukládá v průběhu měsíce na váš zákaznický účet v podobě peněz. Ty vám vždy v měsíčním vyúčtování započteme s dodávkou. Může se klidně stát, že v některém měsíci zaplatíme my vám.“

Výhodné řešení ve všech směrech

S Bohemia Energy prostě pohodlně využíváte vlastní elektřinu a o nic víc se nemusíte starat. Na pravidelném měsíčním vyúčtování najdete informaci o tom, kolik přebytečné elektřiny jste firmě dodali a kolik vám za ni zaplatí. Samozřejmě zde dohledáte i běžný údaj o tom, kolik elektřiny jste na chatě nebo chalupě spotřebovali ze sítě a kolik za ni zaplatíte.

„Tím, že vybudujete fotovoltaiku, navíc zhodnotíte svou nemovitost. Zařízení zvyšuje prodejní cenu objektu a při jednání s potenciálním zájemcem budete v lepší vyjednávací pozici,
“ dodává Libor Holub.

Více o fotovoltaickém řešení od Bohemia Energy najdete na www.bohemiaenergy.cz.