Unikátní projekt: První fotovoltaická elektrárna na opěrné zdi dálnice

Zdroj: K2 Systems
Netradiční pojetí
Nová solární instalace o výkonu přes 245 kWp byla dokončena kantonu Appenzell Ausserrhoden na severovýchodě Švýcarska. Tento kanton (obdoba kraje v ČR) si do roku 2035 stanovil cíl nejméně 40 % spotřeby elektřiny pokrývat z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Proto letos kanton zdvojnásobil podporu na bází pevných výkupních cen (FIT) pro nové OZE.
Jedním z prvním projektů, který obdrží dotace, je fotovoltaický systém na dálnici, který vyrostl na opěrné zdi proti pádu půdy či kamení v kantonu Appenzell Ausserrhoden. Je to zřejmě první instalace svého druhu v Evropě.
Plánování projektu zahájila v roce 2022 společnost ZENNA AG. Společnost podporuje investory při vytváření udržitelných strategií pro nakládání s fotovoltaikou. Do fáze plánování se zapojil také místní inženýrský úřad silniční inspekce, který kontroloval všechny statické výpočty nové fotovoltaické instalace.
Aby bylo možné panely spolehlivě a dlouhodobě připevnit k opěrné zdi nakloněné pod úhlem 75°, rozhodli se odborníci na plánování pro nosnou konstrukci od společnosti K2 Systems.
Chytrá speciální konstrukce
Na instalaci se použila kombinace osvědčeného konstrukčního systému K2 BasicRailand a HUS Schraubanker od společnosti Hilti. Všechny konstrukční prvky byly ukotveny do zdiva opěrné zdi dálnice. Zvláštní výzvou byl požadavek, aby hloubka ukotvení byla maximálně 90 mm, aby nedošlo k oslabení opěrné zdi dálnice.
Samotnou instalaci celého fotovoltaického systému realizovala za provozu dálnice během velmi krátké doby společnost Solarmotion AG. Vzhledem k extrémní blízkosti asfaltového povrchu dálnice jsou na použité konstrukční komponenty kladeny mimořádné nároky na ochranu proti korozi, a proto bylo provedeno eloxování. Právě eloxování umožňuje ochranu hliníku proti oxidování.
Na instalaci se použily vysoce kvalitní panely typu sklo-sklo o výkonu 325 kWp. Celkový výkon instalace 245 kWp zajistí roční výrobu solární energie pro cca 52 rodin ve Švýcarsku.
Asi největší předností instalace o velmi vysokém sklonu pod úhlem 75° je schopnost vysoké výroby solární elektřiny v zimě, kdy většina fotovoltaik vyrábí minimum energie.