Unikátní projekt: První fotovoltaická elektrárna na opěrné zdi dálnice

Švýcarsko se může pochlubit unikátní fotovoltaickou instalací na opěrné zdi, které chrání místní dálnici proti sesuvu půdy. Instalace se realizovala na speciální konstrukci od společnosti K2 Systems pod úhlem 75°.

Zdroj: K2 Systems

Netradiční pojetí

Nová solární instalace o výkonu přes 245 kWp byla dokončena kantonu Appenzell Ausserrhoden na severovýchodě Švýcarska. Tento kanton (obdoba kraje v ČR) si do roku 2035 stanovil cíl nejméně 40 % spotřeby elektřiny pokrývat z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Proto letos kanton zdvojnásobil podporu na bází pevných výkupních cen (FIT) pro nové OZE.

Jedním z prvním projektů, který obdrží dotace, je fotovoltaický systém na dálnici, který vyrostl na opěrné zdi proti pádu půdy či kamení  v kantonu Appenzell Ausserrhoden. Je to zřejmě první instalace svého druhu v Evropě.

Plánování projektu zahájila v roce 2022 společnost ZENNA AG. Společnost podporuje investory při vytváření udržitelných strategií pro nakládání s fotovoltaikou. Do fáze plánování se zapojil také místní inženýrský úřad silniční inspekce, který kontroloval všechny statické výpočty nové fotovoltaické instalace.

Aby bylo možné panely spolehlivě a dlouhodobě připevnit k opěrné zdi nakloněné pod úhlem 75°, rozhodli se odborníci na plánování pro nosnou konstrukci od společnosti K2 Systems.

Chytrá speciální konstrukce

Na instalaci se použila kombinace osvědčeného konstrukčního systému K2 BasicRailand  a HUS Schraubanker od společnosti Hilti. Všechny konstrukční prvky byly ukotveny do zdiva opěrné zdi dálnice. Zvláštní výzvou byl požadavek, aby hloubka ukotvení byla maximálně 90 mm, aby nedošlo  k oslabení opěrné zdi dálnice.

Samotnou instalaci celého fotovoltaického systému realizovala za provozu dálnice během velmi krátké doby společnost Solarmotion AG. Vzhledem k extrémní blízkosti asfaltového povrchu dálnice jsou na použité konstrukční komponenty kladeny mimořádné nároky na ochranu proti korozi, a proto bylo provedeno eloxování. Právě eloxování umožňuje ochranu hliníku proti oxidování.

Na instalaci se použily vysoce kvalitní panely typu sklo-sklo o výkonu 325 kWp. Celkový výkon instalace 245 kWp zajistí roční výrobu solární energie pro cca 52 rodin ve Švýcarsku.

Asi největší předností instalace o velmi vysokém sklonu pod úhlem 75° je schopnost vysoké výroby solární elektřiny v zimě, kdy většina fotovoltaik vyrábí minimum energie.