Unikátní akumulátor: Ve Škodě se instaloval první ultrakapacitor jako efektivní řešení proti výpadkům dodávek elektřiny z distribuční sítě

Společnost Ško-Energo ve spolupráci s experty společnosti E.ON uvedla do provozu nový ultrakapacitor. Toto řešení má zamezit výpadku robotických linek v závodech Škoda Auto a eliminovat poklesy napětí přicházející z nadřazené sítě VVN 110 kV. Jedná se vůbec o první projekt tohoto typu v Česku.

Local Energies a.s.


Unikátní projekt
Společnost Ško-Energo uvedla nedávno spolu s experty ze společnosti Local Energies a.s. (člen holdingu E.ON) do provozu unikátní řešení UGS na bázi ultrakapacitoru společnosti FREQCON. „Toto řešení je schopno dodat potřebnou energii v případě poklesu napětí a udržet hladinu napětí na nominální hodnotě,“ říká Ing. Milan Poddaný, prokurista Ško-Energo.

Zařízení bylo instalováno v polovině roku 2018 v hlavním závodě automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Zařízení plní stejnou funkci jako UPS známé z počítačové techniky. 

„Na řešení jsme spolupracovali s experty společnosti E.ON. Dosavadní výsledky v reálném provozu potvrdily  100% účinnost a spolehlivost. Společnost E.ON jsme si jako partnera vybrali proto, že byla schopna pružně reagovat na naše potřeby, které řešila inovativním způsobem,“ dodal Ing. Poddaný.

Reakce do 10 ms

Ultrakapacitor zálohuje vybraná elektronická zařízení v  lakovně a dokáže vyrovnat i větší poklesy napětí trvající až 1 sekundu. 

Ultrakapacitor moderní konstrukce dokáže odhalit pokles napětí již během 10 ms. Za dalších 10 ms se zařízení odpojí od napájecí sítě a ultrakapacitor zajistí dodávku proudu po dobu krátkodobého poklesu napětí. Poté se zařízení opět automaticky připojí a ultrakapacitor se dobije, aby byl opět plně připraven k aktivaci.

Ultrakapacitory (nebo tzv. Superkondenzátory) jsou výjimečné tím, že je možné je nabíjet extrémně rychle – i v řádu pouhých sekund. Navíc mají i vysokou odolnost a lze nabíjet a vybíjet klidně častěji než klasické bateriové systémy..

Více informací o výhodách této technologie naleznete v níže uvedeném videu: