Ultrakapacitátory budou napájet tramvaje značky Škoda v Německu

Společnost Skeleton Technologies, přední evropský výrobce ultrakondenzátorů (tj. ultrakapcitátorů) a inovativních řešení pro ukládání energie dodá své produkty společnosti  Škoda Electric, a.s., která vyrábí tramvaje. Celkem 114 tramvají českého výrobce bude jezdit v německých městech Mannheim, Heidelberg a Ludwigshafen.

Skeleton Technology

Unikátní pohon

Jedná se o první dodávku tramvají, které  budou poháněné elektřinou uskladněnou v ultrakondenzátorech společnosti Skeleton Technologies.

Ultrakondenzátorový systém rekuperuje elektřinu, která v tramvaji vzniká při brždění a využívá jí ke zpětnému zrychlení, přičemž šetří energii a snižuje náklady. S vysokou hustotou výkonu, dobou nabíjení v sekundách a více než miliony životních cyklů jsou ultrakondenzátory jedinečné.

„Skeleton Technologies nám přináší nezbytnou kvalitu pro naše kritické aplikace,“ prohlásil Stanislav Wizur, Vedoucí strategického nákupu ve společnosti Škoda Electric.

„Nejvyšší hustota energie a účinnost v průmyslu nám poskytuje výraznou konkurenční výhodu. Ve spolupráci se společností Skeleton Technologies jsme vyvinuli nejúčinnější systém skladování energie pro moderní tramvaje s důrazem na dodržování pravidel pro síťovou infrastrukturu v řadě měst v Evropě,“ dodává Wizur. 

Další expanze

Nový systém tramvají využívá vysoce pokročilé ultrakondenzátory s využitím řídicího systému pro zvýšení doby životnosti modulů.

„Škoda  Electric má skvělé zkušenosti s dodávkami inovativních a energeticky efektivních tramvají. Právě ultrakondenzátory jsou vhodným řešením pro tramvajové technologie, jelikož umožňují akumulovat energii při brždění v řádu sekund. Kromě toho ultrakondenzátory nabízejí vysokou účinnost při uskladnění energie a mají dlouhou životnost,“ CEO společnosti  Skeleton Technologies Taavi Madiberk. 


„V roce 2019 společnost Skeleton Technologies připravuje další projekty v oblasti tramvajové dopravy. Projekty tohoto typu dokazují nutnost rozšíření výrobních kapacit v USA a Číně, kromě stávajících výrobních zařízení v Evropě,“ dodává Madiberk.

O společnosti Skeleton Technologies 

Společnost Skeleton Technologies je světovým lídrem v oblasti ultrakondenzátorů  na bázi grafenu a systémů pro skladování energie. Společnosti dodává vysoce výkonné, vysoce energetické, spolehlivé a dlouhodobé úložné řešení v celém odvětví. 

Použitím patentovaného „zakřiveného grafenu“ firma dosáhla celosvětových průlomů v oblasti výkonnosti ultrakondenzátorů s tím, že tuto technologii již úspěšně komercializovala v nákladních automobilech, autobusech a síťových aplikacích. Od založení společnosti v roce 2009 firma investovala 51 milionů EUR na podporu výroby v Německu a v Estonsku a zvýšila počet zaměstnanců ze 4 na 115 osob.