ÚJV vyvíjí koncept akumulační teplárny s využitím solární energie
Pilotní zařízení
Pilotní zařízení bezemisní teplárny na bázi termální akumulace (TES) by v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy mělo vzniknout do 10 let. Demonstrační jednotka TES v Řeži bude představovat zařízení, který bude využívat cca 2 MW elektřiny z fotovoltaických panelů instalovaných na plochých střechách budov v areálu ÚJV Řež.
Takto získaná solární energie bude přímo vyvedena do distribuční sítě, nebo bude, v čase přebytku elektřiny v síti, akumulována do tepelného zásobníku.
Ukládání energie do tepla
Specialisté v Řeži řeší vhodnost různých materiálů pro akumulaci tepla. Nejvíce perspektivní se jeví ukládání tepla do skupenské změny slitiny hliníku a křemíku AlSi12.
Elektřina se v tomto případě transformuje na teplo v odporových topných tyčích, umístěných přímo v zásobníku. V něm je umístěn také tepelný výměník, který umožní teplo ze zásobníku čerpat.
Pro zpětnou přeměnu tepelné energie na elektrickou využije systém místo klasického parního oběhu oběh s oxidem uhličitým v tzv. superkritickém stavu (s CO2 při tlaku ≥ 7,4 MPa a teplotě nad 31 °C). Zbytkové teplo z tohoto oběhu se potom částečně využije k zásobování areálu ÚJV Řež teplem.
Začátek testování
Jak informuje Daneš Burkert, expert zodpovědný za projekt TES ze společnosti ÚJV, vysokokapacitní akumulace energie může významně přispět ke zvýšení stability přenosovou soustavy a využitelnosti OZE. Akumulace na bázi TES má oproti jiným metodám významné výhody, především díky škálovatelnosti do prakticky neomezených kapacit.
K nevýhodám TES patří nižší konverzní účinnost a nižší stupeň vývoje než je tomu například u tradičních litihových baterií.
Pilotní jednotka TES v Řeži bude mít elektrickou účinnost okolo 35 %. Pro komerční uplatnění ve větším měřítku systém předpokládá elektrickou účinnost 43 % – 45 %.
V rámci testování kompletního energetického mixu řežského virtuálního energetického ostrova se bude alternativně vyrábět i „zelený“ vodík (získaný z energie z obnovitelných zdrojů), ze kterého se zpětně získá elektrolýzou elektřina nebo metanizovaný plyn. Stabilizaci celého systému zajistí záložní elektrochemický akumulátor.