Tvrdý trest za zfalšování revizní zprávy pro solární elektrárnu na Českobudějovicku

V polovině října Vrchní soud (VS) v Olomouci výrazně zvýšil trest majiteli fotovoltaické elektrárny Petrovice u Borovan na Českobudějovicku Danielu Exnerovi.   Verdikt VS změnil původně podmíněný  trest na 5,5 roku vězení. VS nadělil v kauze tresty i dalším odsouzeným.

Zdroj: Wikipedia

Trest za podvod při zapojení elektrárny

Odsouzený Exner byl potrestán kvůli podvodu v souvislosti se zapojením elektrárny do distribuční sítě před koncem roku 2010 kvůli výhodné výkupní ceně elektřiny, ačkoliv nebyla podle soudu dokončená. VS již v případu pravomocně potrestal tři obžalované, případ Exnera kvůli jeho nepřítomnosti vyloučil k samostatnému projednání.

Předsedovi představenstva společnosti Exnerovi krajský soud původně uložil tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let, trest zákazu činnosti na pět let a peněžitý trest dva miliony korun.

Odvolací soud trest muži zvýšil, zákaz činnosti i peněžitý trest mu potvrdil. „Ke změně došlo z toho důvodu, že podle Vrchního soudu v Olomouci nebyly dány důvody pro mimořádné snížení trestu pod spodní hranici,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Další tresty v kauze

Ve stejné kauze již v září soud potvrdil podmíněný trest vedoucí stavebního úřadu v Borovanech Tamaře Hlávkové, která byla odsouzena za zneužití pravomoci úřední osoby. Úřednici soud rovněž uložil čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest sto tisíc korun.

VS v tomto případu výrazně zpřísnil trest zástupci stavební firmy Marku Klimešovi z podmínky na pět let vězení. Potvrdil mu i pětiletý zákaz činnosti a pokutu milion korun.  Soud potrestal rovněž revizního technika Tomáše Goldmanna tříletým podmíněným trestem, soud mu na sedm let zakázal činnost a uložil navíc pokutu čtyři sta tisíc korun.

Podle obžaloby podepsali Exner a Klimeš nepravdivý předávací protokol, ačkoli věděli, že elektrárna nebyla dokončená ani zčásti, a věděli, že protokol bude podkladem pro rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Goldmann jako revizní technik podle soudu sepsal nepravdivou zprávu o revizi a uvedl, že zařízení je schopné bezpečného provozu, ačkoliv nebylo dokončené a s omezeným výkonem fungovalo až do 28. února 2011.

Obžalovaní vinu popírali, tvrdili, že neexistují žádné důkazy o tom, že by jednali vědomě s úmyslem poškodit ERÚ. Podle žalobce měl však soud k dispozici masivní důkazy o skutečném stavu rozestavěné solární elektrárny v klíčovém období, kdy byly předkládány dokumenty ERÚ k licenčnímu řízení.